Zakup autobusów elektrycznych

Zakup autobusów elektrycznych – wniosek o dofinansowanie

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie (MPK) walczy o dofinansowanie na zakup 50 autobusów elektrycznych.

W środę, 30 stycznia krakowski przewoźnik wysłał wniosek o dofinansowanie inwestycji w autobusy elektryczne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Zakup autobusów elektrycznych w planach krakowskiego MPK

Jak podaje MPK, wniosek weźmie udział w konkursie ogłoszonym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Jeżeli opracowany przez MPK wniosek zyska odpowiednio wysoką ocenę, aby znaleźć się na liście projektów podstawowych zakwalifikowanych do dofinansowania, to 50 nowych autobusów elektrycznych przegubowych o długości 18 m zostanie dostarczonych do Krakowa w 2020 r.

Szacunkowy koszt zakupu bezemisyjnych pojazdów to ok. 160 mln zł, z czego wnioskowana kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej (UE) to prawie 110 mln zł. Krakowski przewoźnik wspomina przy tym, że pełna kwota środków z UE, jaką Centrum Unijnych Projektów Transportowych przeznaczyło na realizację projektów w tym konkursie wynosi 300 mln zł. Według MPK oznacza to, że konkurencja o środki może być duża.

Nowe autobusy elektryczne zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Zakup 50 bezemisyjnych autobusów sprawi, że po krakowskich ulicach będzie kursować w sumie 76 tego typu pojazdów.

Przy okazji MPK przypomina, że Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. To również mieszkańcy stolicy Małopolski jako pierwsi w Polsce mieli możliwość podróżowania przegubowym bezemisyjnym autobusem elektrycznym.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPK w Krakowie

fot. MPK w Krakowie

partner merytoryczny

 

reklama