Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP) poinformował, że wraz z początkiem września, w regionie w życie wszedł zakaz używania „kopciuchów”. Chodzi o najstarsze piece pozaklasowe, opalane paliwami stałymi.
Wciąż dużo „kopciuchów” czeka na wymianę
Regulacje dotyczące „kopciuchów” wprowadziły uchwały antysmogowe, które Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął w 2020 r. Uchwały te weszły w życie 1 września 2024 r. Ich obowiązywanie oznacza konieczność wymiany pozaklasowych urządzeń grzewczych oraz urządzeń nieposiadających tabliczki znamionowej bądź wymogów dla kasy trzeciej. Wprowadzenie uchwały ma na celu poprawę jakości powietrza w województwie pomorskim – podkreśla UMWP.
– Uchwały antysmogowe wprowadzają rozwiązania, które mają poprawić jakość powietrza. Chodzi o wymianę przestarzałych źródeł ciepła na paliwa stałe na niskoemisyjne instalacje. Wszystko w trosce o nasze zdrowie. Przypomnę, że do wprowadzenia nowych norm zobowiązał Polskę Trybunał Sprawiedliwości UE – skomentował Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Sejmik województwa przyjął trzy uchwały antysmogowe w roku 2020. Jedna dotyczy Sopotu, druga miast. Trzecia zaś dotyczy pozostałego terenu regionu. W przyjętych uchwałach określono terminy wymiany starych urządzeń grzewczych na nowe. Jak przekazał UMWP, zależy to od wieku urządzeń i emisji szkodliwych substancji. W wyniku spalania paliw stałych w kotłach powstaje bowiem benzoapiren. Jest to substancja szkodliwa, a jego wysokie stężenie występuje w 108 pomorskich gminach.
Szacuje się, że w regionie do likwidacji pozostało jeszcze 77 000 „kopciuchów”. Straże gminne i miejskie mogą przeprowadzić kontrolę nieruchomości i sprawdzić, jakie piece są stosowane. W przypadku spalania w „kopciuchu”, kara może wynieść do 5 000 zł.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot.