Zakaz palenia węglem

Zakaz palenia węglem w Skawinie

Skawina powiedziała „tak”! A o co chodzi? O całkowity zakaz palenia węglem od 2030 r. – poinformował o tym Urząd Miasta i Gminy w Skawinie (UMiG). Skawińscy radni zagłosowali za wprowadzeniem lokalnej uchwały antysmogowej, która teraz trafi pod obrady Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Radni niemal jednogłośnie za przyjęciem uchwały antysmogowej

Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza. Choć liczba dni z przekroczeniem norm z roku na rok maleje, to jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Oprócz kontroli domowych kotłowni i dofinansowań do wymiany tzw. kopciuchów, władze gminy chcą pójść krok dalej i wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem – podkreślają tamtejsi urzędnicy i dodają, że Rada Miejska w Skawinie niemal jednogłośnie zagłosowała za przyjęciem lokalnej uchwały antysmogowej. 19 radnych poparło wprowadzenie zakazu, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Projekt został przygotowany przez burmistrza.

To przełomowa i historyczna decyzja, za którą jestem radnym wdzięczny. Przed nami jeszcze bardzo wiele pracy, bo za dokumentami muszą iść konkretne działania. Pomożemy mieszkańcom wymienić piece węglowe, będziemy kontynuowali przyznawanie wysokich dofinansowań oraz będziemy dołączali do nowych programów pomocowych – zapewnia Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Zakaz palenia węglem i możliwość skorzystania z dofinansowania

W gminie Skawina mieszkańcy mogą skorzystać z szeregu dofinansowań do wymiany kotłów. To programy „Czyste Powietrze”, STOP SMOG oraz środki własne gminy Skawina. Mieszkańcy mogą także sięgnąć po środki Unii Europejskiej na instalację odnawialnych źródeł energii (OZE) w ramach projektu „Czysta Energia Blisko Krakowa” lub z programu „Mój Prąd” – podkreśla UMiG.

W Skawinie siedem dni w tygodniu odbywają także kontrole pieców, w których bierze udział dron, Straż Miejska oraz pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza UMiG. Zachęcają oni do skorzystania z dofinansowań, doradzają i ułatwiają ich zdobycie. Kontrole to idealna okazja, by spotkać się z mieszkańcami, porozmawiać z nimi oraz przedstawić możliwe rozwiązania – przekonuje UMiG.

W ramach uchwały antysmogowej dla Skawiny oprócz całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 zostanie także wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach od 2022 r.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie może dojść do sytuacji, w której z jednej strony dofinansowujemy wymianę „kopciuchów” i zakazujemy palenia węglem, a z drugiej pozwalamy na montaż nowych pieców węglowych. To byłoby nielogiczne – podkreśla Norbert Rzepisko.

Zakaz palenia węglem w Skawinie czeka na decyzję Sejmiku

Zatwierdzona przez skawińskich radnych uchwała antysmogowa zostanie przekazana do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi przeprowadzonymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama