Proekologiczne źródło ogrzewania

Zachęcają mieszkańców do wymiany kopciuchów na proekologiczne źródło ogrzewania

Urząd Miasta Łodzi (UM) zachęca mieszkańców by skorzystali z dotacji i wymienili kopciuchy na proekologiczne źródło ogrzewania.

Dotacje na proekologiczne źródło ogrzewania

Przez pół roku Miasto Łódź będzie przyjmować wnioski od łodzian, którzy będą chcieli pozbyć się ze swoich mieszkań kopciuchów. W budżecie miasta przeznaczono na ten cel 3 miliony złotych, ale jeżeli zainteresowanie wzięciem dotacji będzie większe miasto dołoży pieniądze z budżetu tak, aby każdy łodzianin, który będzie chciał wymienić piec na ekologiczne źródło ogrzewania, takie dofinansowanie dostał – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Wnioski o dotację na proekologiczne źródło ogrzewania są już przyjmowane, a będzie można je składać do 30 czerwca 2022 r. Aplikacje należy składaćosobiście (pod wskazanymi adresami w Łodzi: ul. Piotrkowska 110 – Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami,wejście od al. Schillera, ul. Piotrkowska 153, ul. Zachodnia 47, Al. Politechniki 32 i ul. Krzemieniecka 2B oraz al. Piłsudskiego 100) lub za pośrednictwem operatora pocztowego. Jak podaje łódzki magistrat, wnioski można przesłać także za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Wydrukowany formularz wniosku jest dostępny do pobrania pod wyżej wymienionymi adresami, ale można go także pobrać poprzez stronę internetową: www.LODZ.PL/SMOG.

Na pytanie, o to na jakie dotacje mogą liczyć łodzianie, magistrat odpowiada, że mogą one wynieść 90% kosztów kwalifikowanych, ale nie wie więcej niż 9 tys. zł na jeden lokal w budynku wielorodzinnym albo 50 tys. zł na budynek wielorodzinny.

Terminy wymiany kotów na proekologiczne źródło ogrzewania

Łódzki magistrat wskazuje również, jakie piece trzeba wymienić w bieżącym roku. Są to kotły bezklasowe – źródła ciepła podłączone do centralnego ogrzewania. Obowiązek ten w największej mierze dotyczy budynków jednorodzinnych, gdzie takie kotły mogą się znajdować. Ale dotyczy też kamienic, które mają np. jeden kocił węglowy z centralnym ogrzewaniem. W budynkach wielorodzinnych, np. tych w zasobie komunalnym w większości są piece, które należy likwidować do końca 2024 r. Magistrat podał także „wyciąg” z uchwały antysmogowej z terminarzem wymiany różnych źródeł ogrzewania. I tak:

  1. Kotły bezklasowe – termin wymiany: 1 stycznia 2023 r.
  2. Kominki, piece (niepodłączone do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej) – termin wymiany: 1 stycznia 2025 r.
  3. Kotły 3 i 4 klasy – termin wymiany: 1 stycznia 2027 r.
  4. W budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej nie może być żadnego źródła ciepła z punktów 1-3.

Używać można kotłów z certyfikatem ekoprojektu lub certyfikatem 5 klasy i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków) z certyfikatem ekoprojektu – dodaje UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama