Wzmocniony monitoring powietrza

Wzmocniony monitoring powietrza

Powstaną dwie nowe stacje monitoringu atmosfery w Gdańsku i Sopocie, a cztery zostaną zmodernizowane – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP). Do tego przewidziano zbudowanie zintegrowanego systemu informatycznego, a wszystko to – jak podaje UMWP – zostanie podłączone do europejskiej sieci informacyjnej.

Rozbudowa monitoringu powietrza z unijną dotacją

Umowę na dofinansowanie projektu rozbudowy monitoringu atmosfery w aglomeracji trójmiejskiej podpisali 4 września 2019 r. Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, marszałkowie województwa pomorskiego oraz Piotr Stepnowski i Mirosława Schmidt, reprezentujący Fundację Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG).

Choć w ogólnopolskich statystykach jakość powietrza na Pomorzu oceniana jest jako dobra, to jednak w regionie są miejsca gdzie stan powietrza określany jest jako niezadowalający. Dlatego właśnie tak istotne są pomiary jakości powietrza – zwraca uwagę UMWP. – Dziś przekazujemy ponad 1,2 mln złotych unijnej dotacji na rozbudowę systemu monitoringu atmosfery. Takie informacje są bardzo ważne. Pomagają nie tylko mieszkańcom. Prognozy przydają się również dla celów planistycznych np. tworzenia programów ochrony powietrza – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Cały projekt kosztować ma ponad 1,5 mln zł, a swoim zasięgiem obejmie powierzchnię 7500 ha. Pierwsze dane z nowych stacji monitoringu maja być dostępne w ciągu kilku miesięcy.

O dwie nowe stacje został wzmocniony monitoring powietrza w Trójmieście

W tej chwili w Trójmieście czynnych jest dziewięć stacji, które analizują stan powietrza. Pięć znajduje się w Gdańsku, trzy w Gdyni, a jedna w Sopocie. – Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego do systemu włączone zostaną dwa nowe punkty. Będzie to stacja komunikacyjna w Gdańsku oraz stacja tła miejskiego w Sopocie – zaznaczył Piotr Stepanowski, prezes ARMAAG. Gdańska stacja powstanie w dzielnicy Matarnia i jak powiedział przedstawiciel ARMAAG, jej zadaniem będzie pomiar jakości powietrza przy bardzo obciążonej ruchem drodze jaką jest Obwodnica Trójmiasta. Druga stacja powstanie na dolnym tarasie Sopotu. Dane z tego miejsca będą szczególnie ważne dla miasta, które ma status uzdrowiska – podkreśla UMWP.

Z kolei w nową aparaturę wyposażone zostaną stacje: Nowy Port, Gdańsk-Hallera/Leczkowa oraz Gdynia-Szafranowa, a także Gdynia-Wendy. W ramach projektu powstanie też zintegrowany system publikacji informacji o stanie powietrza, a dodatkowo dane będą przesyłane do europejskiej sieci informacyjnej.

Na podstawie pomorskie.eu

fot. sozosfera.pl

 

reklama