Ponownie ruszyły wypłaty z programu „Czyste Powietrze”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało w minioną środę, że po okresie przerwy ruszyły wypłaty z programu „Czyste Powietrze”. Resort dodał też, że trwają prace nad stabilnym finansowaniem ww. programu na kolejne lata. Jak przekazał MKiŚ, za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej, finansowanie takie nie zostało przygotowane przez poprzednią władzę.

W przekazanej informacji wskazano, iż dla przyszłych beneficjentów programu „Czyste Powietrze” nic się nie zmienia.

Jednocześnie MKiŚ poinformował, że trwają rozmowy z Bankiem Światowym i organizacjami pozarządowymi w sprawie poprawy efektywności programu.

Wypłaty z programu „Czyste Powietrze” i konsultacje dla jego usprawnienia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaznaczyło też, że ruszyło z szerokimi konsultacjami dla usprawnienia programu „Czyste Powietrze”. Odbyło się spotkanie z Pauliną Hennig-Kloską, minister klimatu i środowiska, Urszulą Zielińską, wiceminister tego resortu oraz przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W spotkaniu tym udział wzięli także przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Światowego, Fundacji Instrat, Instytutu Ochrony Środowiska i Polskiego Alarmu Smogowego.

Nowy rząd podziela cele unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza, które mają być osiągnięte poprzez stworzenie odpowiednich narzędzi. Wstrzymanie wypłat w programie „Czyste Powietrze” pod koniec 2023 r., było spowodowane brakiem zapewnienia finansowania programu przez poprzednią władzę – zaznaczyło MKiŚ.

– W styczniu wznowiliśmy wypłaty z programu „Czyste Powietrze”. I mocno pracujemy nad rozwiązaniami stabilnego finansowania na najbliższe lata. To też zaniedbali nasi poprzednicy. Chcę zapewnić, że nowe, stabilne formy finansowania programu „Czyste Powietrze” nie zmieniają nic dla beneficjentów. Dają gwarancje, że program będzie działać już bez przeszkód w przyszłości – podkreśliła Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

Źródła finansowania dla „Czystego Powietrza”

W najbliższym czasie finansowanie programu „Czyste Powietrze” odbywać się będzie ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Do tego dojdą także pieniądze z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat Środowisko. To jedne z największych pod względem finansowym programy w Unii Europejskiej. Będą też kolejne źródła finansowania.

– Jesteśmy po to, by słuchać i usprawnić program. Rozmawiamy z organizacjami pozarządowymi i Bankiem Światowym w sprawie poprawy efektywności programu. Mamy kilka scenariuszy na naprawę programu i jego stałe finansowanie. Dialog pomoże wypracować najlepsze działania – powiedziała wiceminister Zielińska.

Nowe źródła i sposoby finansowania dla programu „Czyste Powietrze” nie zmieniają nic dla beneficjentów – podkreślił resort.

Na podstawie pap-mediaroom.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu