Urząd Miejski w Radomiu rozpoczął nabór wniosków o przyznanie dotacji na likwidację pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi źródłami ciepła. Miasto w ramach rządowego programu „Kawka” otrzyma na ten cel 1,7 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Połowa tej kwoty to dotacja, a drugą stanowi niskooprocentowana pożyczka, którą Miasto będzie musiało spłacić. – Obecnie w Radomiu mamy jeszcze około 8 tys. pieców. Szacujemy, że pieniądze z WFOŚiGW pozwolą w tym roku zlikwidować ok. 260 palenisk – powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Na dotacje mogą liczyć mieszkańcy, którzy postanowią zmienić ogrzewanie na elektryczne, gazowe, olejowe lub zdecydują się na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Pieniądze będą przyznawane na takich samych zasadach jak w zeszłym roku, czyli 800 zł za każdy zlikwidowany piec oraz 400 zł za każdy kilowat nowego źródła ciepła. Dotacja nie może przekroczyć 80% kosztów.
Program likwidacji pieców węglowych ruszył w Radomiu w zeszłym roku. Wtedy był jednak finansowany wyłącznie z pieniędzy Gminy. Za 1,1 mln zł zostało zlikwidowanych 177 palenisk. – W tym roku udało się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie. Jesteśmy pierwszym miastem na Mazowszu, które zostało zakwalifikowane do udziału w rządowym programie – powiedział Rafał Rajkowski, wiceprezydent Radomia.
Wnioski o przyznanie dotacji będą przyjmowane przez dwa tygodnie.
Na podstawie: www.radom.pl












