Wymiana źródeł ciepła

Wymiana źródeł ciepła ze wsparciem. Pomoże Sejmik Mazowsza

Sejmik Mazowsza wspiera 17 miast i gmin w wymianie źródeł ciepła. W ramach programu „Mazowsze dla czystego ciepła 2023” otrzymają one blisko 4,8 mln zł – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM). Wymiana źródeł ciepła to inicjatywa proekologiczna.

Wymiana źródeł ciepła, to sposób na walkę z ubóstwem energetycznym

Jak tłumaczy UMWM, wymiana źródeł ciepła jest kluczowa dla lepszej jakości powietrza. Zarząd Województwa Mazowieckiego, świadomy kosztowności inwestycji, zdecydował o finansowym wsparciu gmin. Dofinansowanie trafi do mieszkańców wymieniających kotły na proekologiczne źródła ogrzewania. Według Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego, celem podjętych działań jest też walka z ubóstwem energetycznym.

Komu przysługuje wsparcie?

Jak wyjaśnił UMWM, wsparcie mogły uzyskać gminy realizujące program udzielania dodatku na zakup energii. Takie gminy mogą też otrzymać dotacje na termomodernizację budynków mieszkalnych. Janina Ewa Orzełowska z Zarządu Województwa Mazowieckiego poinformowała, że program jest pilotażowy. W ramach naboru wpłynęły 72 wnioski, z czego dofinansowano 17.

Środki można przeznaczyć na wymianę pieców węglowych bądź wypłacanie rekompensat za koszty eksploatacji źródeł niskoemisyjnych. Pozyskane wsparcie można przeznaczyć również na zainstalowanie pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych – dodał UMWM.

Na podstawie: mazovia.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu