Wymiana źródeł ciepła we Włocławku

15 stycznia br. ruszył nabór wniosków o udzielenie dotacji na działania, których celem jest wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych/budynkach wielorodzinnych we Włocławku. Nabór będzie prowadzony do 15 marca 2024 r. lub do czasu wyczerpania środków finansowych na ten cel. Łączna kwota środków do rozdysponowania wynosi 300 tys. zł – zapowiedział w połowie stycznia br. Urząd Miasta Włocławka (UM). Szczegóły można sprawdzić https://bip.um.wlocl.pl/5442/1197/miejska-dotacja-na-wymiane-zrodel-ciepla-na-rok-2024.html.

” target=”_blank” rel=”noreferrer noopener”>na stronie.

Przy okazji magistrat podsumował cztery minione lata pod kątem działań, których celem była wymiana źródeł ciepła.

Wymiana źródeł ciepła w latach 2020 i 2021

W 2020 r. kwota przeznaczona przez samorząd Włocławka na ten cel wynosiła 200 tys. zł. Z dotacji mogli skorzystać właściciele/współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Z dofinansowania skorzystało 37 beneficjentów na łączną kwotę dotacji wynoszącą 148 tys. zł. Nieefektywne piece wymieniono na: 25 kotłów na gaz, 11 pieców na paliwo stałe (ekogroszek) klasa 5 i jeden piec elektryczny.

W 2021 r. miasto przeznaczyło na dotacje 692 tys. zł dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Na inwestycje w lokalach mieszkalnych/budynkach wielorodzinnych zarezerwowano natomiast 170 tys. zł. Z dofinansowania skorzystało 109 beneficjentów na łączną kwotę 436 tys. zł w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Również 12 beneficjentów z lokali mieszkalnych/budynków wielorodzinnych otrzymało wsparcie sięgające łącznej kwoty 162 tys. zł.

Nieefektywne piece z jednorodzinnych budynków mieszkalnych wymieniono na: 76 kotłów na gaz i 28 pieców na paliwo stałe (ekogroszek) spełniających wymogi klasy 5. Do tego doszły cztery kotły na pellet i jeden piec elektryczny.

Nieefektywne piece z lokali mieszkalnych/budynków wielorodzinnych wymieniono na: osiem kotłów na gaz w lokalach mieszkalnych i podłączenie dwóch kamienic do miejskiej sieci ciepłowniczej. W miejsce emisyjnego ogrzewania zastosowano też jeden piec elektryczny a w jednym budynku wielorodzinnym zlikwidowano kotłownię węglową i zastąpiono ją wspólną kotłownią z piecem na gaz.

Kolejne inwestycje w lepszą jakość powietrza w latach 2022 i 2023

W 2022 r. na wymianę „kopciuchów” w mieście przeznaczonych zostało 600 tys. zł. Z dotacji mogły skorzystać osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnoty mieszkaniowe, a nawet przedsiębiorcy (dot. budynków mieszkalnych jedno i wielorodzinnych). Z dofinansowania skorzystało 60 beneficjentów na łączną kwotę dotacji sięgającą 528 tys. zł. Nieefektywne piece wymieniono na: 37 kotłów na gaz, cztery piece na pellet o podwyższonym standardzie i jeden piec elektryczny. Zastosowano też 12 pomp ciepła i jeden kocioł olejowy. W trzech kamienicach zamontowano piece gazowe (w siedmiu, 12 i 14 lokalach mieszkalnych), a węzeł cieplny zamontowano w dwóch kamienicach.

Z kolei w 2023 r. z dofinansowania skorzystało 59 beneficjentów na łączną kwotę 342 tys. zł. 126 tys. zł trafiło do Administracji Zasobów Komunalnych na wymianę kotłów w budynkach wielorodzinnych należących do gminy. Nieefektywne piece wymieniono na: 43 kotły na gaz i cztery piece na pellet o podwyższonym standardzie. W ramach finansowania zastosowano też jeden piec elektryczny, dziewięć pomp ciepła, a węzeł cieplny zamontowano w dwóch kamienicach.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny