Wymiana „kopciuchów” w Warszawie

Wymiana „kopciuchów” w Warszawie

Ułatwiony proces udzielania miejskich dotacji do likwidacji tzw. kopciuchów przynosi efekty – podkreśla Urząd m.st. Warszawy (UM) i dodaje, że na dofinansowanie wymiany starego kotła w 2020 r. złożono blisko 800 wniosków. Dzielnice, mimo stanu epidemicznego, również modernizują instalacje grzewcze – dodaje stołeczny magistrat.

Wymiana „kopciuchów” w Warszawie – obowiązek do 2022 r.

Pomagamy warszawiakom, którzy mają obowiązek zlikwidować tzw. kopciuchy do końca 2022 r. Wiemy, że jest to inwestycja, dlatego dofinansowujemy instalację ekologicznych źródeł ogrzewania. Teraz mieszkańcy mogą uzyskać nawet do 100% pokrycia kosztów wymiany – mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Jak podaje UM, na 2019 r. warszawiacy złożyli 532 wnioski na wymianę tzw. kopciuchów w prywatnych lokalach, podczas gdy na 2020 r. jest ich już prawie 800, a nabór aplikacji cały czas trwa. W ciągu dwóch lat stolica pomogła w likwidacji 814 kopciuchów w domach prywatnych, a w budynkach komunalnych wymieniła 992 kotły węglowe. Obecnie dzielnice już realizują tegoroczne inwestycje ze środków przekazanych podczas marcowej sesji posiedzenia Rady m.st. Warszawy.

Wymiana „kopciuchów” w Warszawie – dotacje bez wychodzenia z domu

Mieszkańcy cały czas mogą ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach warszawskiego programu antysmogowego. Mimo ograniczeń związanych z epidemią, niezmiennie mają możliwość skorzystania z miejskich dotacji, a cały proces załatwienia formalności odbywa się teraz zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu – podkreśla magistrat.

Wnioski na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy można przesłać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) na trzy sposoby: mailowo (wypełniony formularz należy zeskanować i przesłać na adres bopipk@um.warszawa.pl), telefonicznie (należy zadzwonić pod numer 22 325 96 06, a dyżurujący specjaliści w godz. 8.00-16.00 odpowiedzą na pytania i wypełnią papierowy wniosek na podstawie danych, które zostaną podyktowane. Wniosek będzie można uzupełnić i podpisać w późniejszym terminie) i korespondencyjnie (wypełniony wniosek w wersji papierowej można przesłać na adres Urząd m.st. Warszawa, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa).

Ewentualne braki w przesłanym wniosku nie powodują jego odrzucenia. Będzie on procedowany, a wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione telefonicznie lub mailowo. Z kolei brakujące dane i oryginalne podpisy uzupełnione zostaną przed rozpoczęciem inwestycji, podczas spotkania z przedstawicielami urzędu. Wnioski będą przyjmowane w trybie zdalnym aż do odwołania – tłumaczy UM.

Magistrat zaznacza przy tym, że kontrole inwestycji również prowadzi w trybie zdalnym. Pracownicy UM najpierw kontaktują się z mieszkańcami telefonicznie, umawiają termin kontroli i instruują, w jaki sposób przeprowadzić ją przy pomocy smartfona. Następnie umowę o dotację dostarcza do mieszkańca kurier, a potem dokumenty trafiają do urzędu.

Dotacja do 100% kosztów wymiany „kopciuchów” tylko w tym roku!

Wymiana „kopciuchów” w Warszawie wsparta jest dotacją. Można ją otrzymać właśnie na wymianę tzw. kopciucha i instalację pompy ciepła, na przyłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego – wylicza UM. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację „kopciucha”, mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym proekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej – dodaje magistrat.

Najbardziej atrakcyjne kwoty dotacji przewidziane są dla wniosków złożonych w 2020 r. – dofinansowanie może pokryć nawet 100% kosztów inwestycji. Później, w 2021 r. wysokość dotacji będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%.

Wymiana „kopciuchów” w Warszawie – kalkulator obliczy ekodotację

Miejscy urzędnicy zachęcają również do skorzystania z internetowego kalkulatora dotacji, który umożliwia obliczenie online wysokości dotacji na wymianę „kopciucha”. Dokumenty przyjmowane są przez cały rok (do 31 grudnia 2022 r.). Formularz dotacji i więcej informacji o miejskim programie znaleźć można na stronie zielona.um.warszawa.pl.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. UM Warszawy

reklama

 

reklama