Wrocław planuje przedłużyć na kolejne trzy lata zwolnienia od podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła czy rekuperatora – poinformował Urząd Miejski Wrocławia (UM) i dodał, że zmienią się również zasady przyznawania tego zwolnienia. W ten sposób Miasto zachęca do instalacji niskoemisyjnych źródeł energii. Co ważne, zainteresowanie proekologicznym programem, wprowadzonym rok temu, wciąż wzrasta, a łączna powierzchnia zgłoszona do zwolnienia to ok. 65 tys. m2. Dla porównania, to niespełna dwukrotność powierzchni wrocławskiego Rynku! – zaznacza UM.
Miasto zachęca do instalacji niskoemisyjnych źródeł przez zwolnienia od podatku
Magistrat zaznacza, że na najbliższej sesji rady miejskiej (zaplanowana na 20 listopada), pod głosowanie trafić ma nowa uchwała w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, gruntowego wymiennika ciepła, rekuperatora lub pompy ciepła. Poprzednia uchwała obowiązywała od września 2019 r, w oparciu o poprzednie, unijne przepisy.
– Chcemy umożliwić naszym mieszkańcom korzystanie z możliwości zwolnienia, po to, by wspierać inwestycje związane z niskoemisyjnymi źródłami energii. Przy okazji uprościmy możliwość wnioskowania, nie trzeba będzie uzyskiwać dodatkowych zgód. Uznajemy również, że środki pochodzące z kredytów i pożyczek mogą być zaliczane do tak zwanych nakładów własnych – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Zachęca do instalacji niskoemisyjnych źródeł energii zarówno przedsiębiorców, jak i osoby prywatne
Jak dotąd, wnioski o zwolnienie od podatku od nieruchomości na podstawie ww. uchwały złożyło już 151 podatników – zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Łączna powierzchnia związana z działalnością gospodarczą (obejmuje zarówno przedsiębiorców, jak i osoby prywatne prowadzące działalność gospodarczą według przepisów Unii Europejskiej) zgłoszona do zwolnienia to ok. 65 tys. m2. Dla porównania, to teren większy niż osiedle modelowe WUWA czy Wyspa Piasek i niespełna dwukrotność powierzchni wrocławskiego Rynku. Przykładowo, łączna kwota zwolnień dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w ujęciu rocznym to ponad 1,5 mln zł – wskazuje UM i dodaje, że przepisy uchwały miały obowiązywać do końca grudnia 2020 r. Miasto chce jednak przedłużyć możliwość uzyskania zwolnienia na nowych zasadach do 2023 r.
– Po zmianach, możliwe będzie złożenie zgłoszenia o zwolnieniu w innym roku, niż zostały poniesione koszty związane z zakupem lub montażem instalacji. Obecnie taka możliwość była wyłącznie do końca roku, w którym zostały poniesione koszty. Okazywało się jednak, że część podatników nie była w stanie złożyć potrzebnych dokumentów – zaznaczył Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.
Wrocław zachęca do instalacji niskoemisyjnych źródeł – zmiany w wysokości zwolnienia
Z uwagi na sytuację związaną ze stanem epidemii, a co za tym idzie – pogorszeniem sytuacji finansowej miasta – dla wniosków złożonych po 1 marca 2021 r., wysokość zwolnienia będzie wynosiła do połowy kosztów inwestycji (nakładów pomniejszonych o finansowanie uzyskane ze środków publicznych). Zmiana nie wpłynie na przyznane już zwolnienia. Zwolnienie można uzyskać na okres do 5 lat. Co ważne, instalacja powinna działać zgodnie z przeznaczeniem przez cały okres trwania zwolnienia. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest poniesienie nakładów na niskoemisyjne źródła energii w wysokości co najmniej 15 tys. zł brutto – wskazuje UM.
Zainteresowanie we Wrocławiu niskoemisyjnymi źródłami energii jest bardzo duże i wciąż rośnie – podkreśla UM. Tylko od początku października 2020 r. podatnicy złożyli 40 wniosków o zwolnienie. Od marca wystawiono ponadto 302 potwierdzenia wpisania inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. To jeden z warunków uzyskania zwolnienia.
Jak złożyć zgłoszenie o prawie do zwolnienia?
– Wrocław stawia na zieloną energię. Zwolnienie z podatku to wymierna zachęta by stawiać na niskoemisyjne źródła energii. To kolejny program proekologiczny, który proponujemy mieszkańcom obok dobrze znanych programów, takich jak: KAWKA Plus, Termo KAWKA, Złap Deszcz czy program udostępniania kompostowników – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.
Miasto stworzyło również w zeszłym roku specjalną mapę potencjału solarnego miasta, która wskazuje ilość energii słonecznej padającej na powierzchnię wrocławskich dachów w ciągu roku. To forma zachęcenia mieszkańców do instalacji kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych – tłumaczy UM. Mapa może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze takich instalacji.
Magistrat tłumaczy też w jaki sposób złożyć zgłoszenie o prawie do zwolnienia. Należy uzyskać wpis do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, następnie wypełnić załączniki do uchwały i wypełnić korektę deklaracji (deklarację) podatkowej.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)













