Wodorowy transport publiczny

Miasto Krefeld inwestuje w wodorowy transport publiczny

Operator transportu publicznego SWK Mobil Krefeld zdecydował o zakupie 10 autobusów wodorowych marki Urbino 12 hydrogen. Bezemisyjne solarisy mają usprawnić ruch pasażerski w mieście Krefeld położonym w zachodnich Niemczech. Pojazdy mające utworzyć wodorowy transport publiczny zostaną dostarczone do maja 2025 r. – przekazał Solaris Bus & Coach (SB&C).

Wodorowy transport publiczny na ulicach Krefeld

Pierwsze trzy sztuki bezemisyjnych solarisów zostaną dostarczone do Krefeld do końca 2024 r., a pozostałych siedem do maja 2025 r. – podał SB&C.

– Rozwój segmentu autobusów wodorowych nabiera rozpędu, a Solaris z dumą zajmuje pozycję lidera tej zmiany. Gratuluję SWK Mobil Krefeld strategicznej decyzji o inwestycji w lepszą, czystą przyszłość mieszkańców regionu – powiedział Olivier Michard, członek zarządu firmy Solaris ds. sprzedaży i marketingu.

Jak wyjaśnił SB&C, pojazdy Urbino 12 hydrogen zamówione przez Krefeld będą wyposażone w elektryczny silnik centralny o mocy 160 kW. Autobusy będą zasilane energią z wodorowego ogniwa paliwowego. Na wyposażeniu znajdą się również baterie Solaris High Power, które stanowią dodatkowy magazyn energii elektrycznej. Urbino hydrogen będą klimatyzowane za pomocą pompy ciepła.

Ponadto zamawiający zdecydował się na wsparcie procesu zarządzania flotą w postaci eSConnect. To narzędzie, które zapewnia pełny dostęp do danych potrzebnych do oceny wydajności autobusu lub zaplanowania jego dalszej eksploatacji.

Wodorowy transport publiczny w centrum zainteresowania

W Europie nieustannie rośnie zainteresowanie rozwiązaniami bezemisyjnymi opartymi na technologii wodorowej – podkreśla producent autobusów z podpoznańskiego Bolechowa. Firma chwali się, że ma w swoim portfolio ponad 450 zamówionych autobusów wodorowych z terminami dostaw na najbliższe lata. Ma też 140 autobusów już dostarczonych, które obsługują transport publiczny w kilkunastu miastach Europy. Jak tłumaczy SB&C, rynek niemiecki należy do najbardziej aktywnych, jeśli chodzi o wyposażanie swoich flot w autobusy wodorowe.

Na podstawie: solarisbus.com

fot. SB&C

Partner Portalu

Partner Portalu