Dotacje na wymianę kopciuchów

Większe dotacje na wymianę kopciuchów w Warszawie

Urząd m.st. Warszawy (UM) poinformował, że Warszawiacy mogą otrzymać nawet 12 tys. zł na likwidację tzw. kopciucha.

W miniony czwartek, 28 marca, stołeczna rada miasta uchwaliła nowe zasady udzielania dotacji do modernizacji kotłowni. Na zwiększoną sumę mogą liczyć wszyscy mieszkańcy, którzy zgłosili wnioski na tegoroczną inwestycję. Ruszy też dodatkowy nabór aplikacji.

Dotacje na wymianę kopciuchów zwiększone

Zgodnie z obietnicami wprowadzamy pierwsze zmiany w zasadach przyznawania dotacji do modernizacji kotłowni. 12 tysięcy złotych dla osób indywidualnych to kolejny ważny krok w naszej walce ze smogiem. Zależało nam, by warszawiacy, którzy w obecnym naborze złożyli wnioski, również mogli dostać większą sumę finansowego wsparcia. Uda się to wraz z wejściem przepisów. Przedłużamy także okres składania dokumentów. Dzięki temu więcej osób może zdecydować się na likwidację kopciucha jeszcze w tym roku – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wzrost dofinansowania z 7 tys. do 12. tys. zł dla osób fizycznych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą to jedna z kluczowych kwestii nowej uchwały – podkreśla stołeczny ratusz. Dodatkowo warszawiacy, oprócz dofinansowania na usunięcie kotłów na paliwo stałe, mogą teraz otrzymać wsparcie także na usunięcie systemów grzewczych wykorzystujących olej opałowy.

Jednocześnie UM zaznacza, że dotacja udzielana będzie na szerszy zakres inwestycji. Obejmie ona opracowanie dokumentacji projektowej, wykonanie przyłącza do sieci gazowej lub ciepłowniczej i wykonanie bądź przebudowę wewnętrznej instalacji gazowej. Ponadto wsparcie będzie udzielane na zakup i montaż oraz uruchomienie kotłów na paliwo gazowe, montaż wkładu kominowego, wykonanie indywidualnego węzła cieplnego, a także modułu ciepłej wody. Dofinansowanie będzie także udzielane na wykonanie lub przebudowę instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej.

Dodatkowa tura przyjmowania wniosków rozpocznie się już 1 kwietnia, a inwestycję będzie można zrealizować jeszcze w tym roku – zaznacza UM.

Chcemy ułatwić też warszawiakom sam proces zmiany źródła ogrzewania. Opracowujemy system, w którym mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnego wsparcia doradców m.in. w przygotowywaniu dokumentacji – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Magistrat zaznacza też, że trwają prace nad docelową uchwałą, która zintegruje nowy system dotacji do modernizacji kotłowni, pomoc osłonową dla potrzebujących mieszkańców, a także elementy akcji edukacyjnych.

Likwidacja kopciuchów do 2022 r.

Stołeczny ratusz zaznacza, że do końca 2022 r. z Warszawy mają zniknąć wszystkie tzw. kopciuchy na węgiel lub drewno niespełniające wymogów ekoprojektu. Miasto obecnie przygotowuje szczegółowy plan podłączenia komunalnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Ustalamy ze spółkami ciepłowniczymi i gazowymi wspólne harmonogramy przyłączeń kolejnych budynków. Trzeba zsynchronizować wymianę przestarzałych źródeł ogrzewania w mieszkaniach komunalnych i prywatnych. Skoro mamy remont przy danej ulicy, to warto wykorzystać okazję do likwidacji większej liczby kotłów w okolicy. Myślimy także nad systemem zachęty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – mówi Justyna Glusman.

Na walkę ze smogiem Warszawa w ciągu najbliższych czterech lat ma przeznaczyć 300 mln zł. Pieniądze przewidziane są m.in. na likwidację starych pieców, przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej, modernizację oświetlenia oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii (OZE).

Pierwsze realizacje już trwają – stolica zainwestowała 17 mln zł w likwidację palenisk na paliwo stałe w budynkach komunalnych m.in. na Białołęce, Woli i w Wawrze oraz termomodernizację budynków, montaż paneli fotowoltaicznych i podłączenie szkół do sieci ciepłowniczej.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. E. Lach

 

reklama