Więcej światła, mniej energii

Zakończyła się ogromna inwestycja, realizowana w 2015 r. przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, polegająca na modernizacji i wymianie części oświetlenia ulicznego pod Wawelem. Projekt wykonano w ramach programu NFOŚiGW SOWA.
 

W ramach przedsięwzięcia wymieniono lampy i słupy oświetleniowe na najważniejszych ciągach komunikacyjnych, położono 150 km kabli, zakupiono 116 szaf sterowniczych. Kraków zyskał także system nadzoru i sterowania oświetleniem. To było największe tego typu zadanie inwestycyjne w Polsce. Kraków jest jedynym miastem w kraju, które w ramach programu SOWA, w wytypowanych rejonach, zmodernizowało wszystkie elementy infrastruktury oświetleniowej. – To gigantyczne przedsięwzięcie udało się zamknąć w ciągu roku. Dla przykładu, długość ułożonych kabli elektrycznych pozwoliłaby na połączeni Krakowa z Rzeszowem – mówi Marcin Korusiewicz, dyrektor ZIKiT-u.

 

Na tę inwestycję Krakowowi udało się pozyskać dofinansowanie z NFOŚiGW w wysokości 33,2 mln zł.

 

Przy modernizacji oświetlenia ulicznego w Krakowie zastosowane zostały lampy typu LED, które zastąpiły lampy sodowe (żółte). Ich światło jest barwy neutralnej białej, przez co bardziej przyjazne dla oka ludzkiego, nie emitują promieniowania UV i podczerwonego. Lampy LED-owe pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną. Szacuje się, że najwyższej jakości diody są nawet 10-krotnie bardziej wydajne niż standardowe żarówki. Żywotność lampy LED szacowana jest na 60 tys. godzin, co wystarcza na około 10 lat świecenia. Zgodnie z audytem ZIKiT-u, Kraków zaoszczędził ponad 60% energii w stosunku do stanu poprzedniego, co daje ok. 1,3 mln zł oszczędności. Do tego doszły oszczędności w kosztach eksploatacji i konserwacji lamp.

 

Jednym z warunków uzyskania dotacji było ograniczenie emisji dwutlenku węgla do powietrza o 40%. Zdaniem ekspertów, przestarzałe oświetlenie odpowiada za ok. 50% zużycia energii elektrycznej w miastach. To z kolei ma wpływ na zwiększenie ilości zanieczyszczeń, powstających w produkcji energii elektrycznej, która wymaga większego zużycia węgla, większą emisję CO2 i SO2 oraz pyłów emitowanych przez elektrownię do atmosfery.

 

Bardziej racjonalne korzystanie z prądu zapewnia także „System sterowania oświetlenia”, którym objęte będzie całe miasto. Pozwala on na dostosowanie poziomu oświetlenia do aktualnych potrzeb – np. warunków pogodowych, natężenia ruchu drogowego, pory dnia, miejsca (np. bliskość przejścia dla pieszych i skrzyżowania) oraz obowiązujących norm.

 

ZIKiT zyskał też dostęp do strony internetowej, na której jest cyfrowa mapa z zaznaczonymi wszystkimi modernizowanymi punktami świetlnymi. Dzięki czujnikom zamontowanym w oprawie lamp, docierają do dyspozytorów informacje, czy dany punkt świetlny działa prawidłowo, jakie są parametry poboru prądu, jaka jest moc lampy i to wszystko możemy zdalnie regulować, jeśli istnieje taka potrzeba. Jeżeli lampa na przykład nie świeci, ikonka na mapie zapali się na czerwono i alarm w postaci sms-a wysyłany jest na komórkę dyspozytora, w celu podjęcia szybkiej interwencji. Dotychczas jedynie okresowy przegląd lub interwencja mieszkańców powodowały usprawnienie oprawy.

 

Na podstawie: krakow.pl

fot. pixabay.com

reklama

 

reklama