Już mniej niż 20% lokali Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku (ZGM-u) wykorzystuje węgiel jako paliwo do ogrzewania. Urząd Miasta Rybnika (UM) podkreśla, że nieco ponad dwa lata temu ogrzewanie starego typu funkcjonowało w prawie 60% lokali.
W Rybniku węgiel jako paliwo odchodzi do lamusa
Poprawa tego bilansu to – jak wskazuje UM – efekt intensywnych działań modernizacyjnych realizowanych w ostatnich latach. W ich ramach, w administrowanych przez ZGM budynkach od kilku lat przestarzałe piece węglowe wymieniane są na źródła ciepła niegenerujące problemu niskiej emisji. Prowadzone są też termomodernizacje, dzięki którym zmniejsza się zapotrzebowanie budynków na energię cieplną.
– Skala prowadzonych działań jest naprawdę duża. W 2022 roku wymieniliśmy 430 źródeł ciepła w mieszkaniach i lokalach użytkowych. Łączna wartość tych inwestycji to prawie 26 milinów złotych. Na początku tego roku zakończyliśmy wymianę 92 źródeł ciepła w kolejnych budynkach. W trakcie są prace w budynkach przy ulicy Ogrodowskiego 9, św. Wawrzyńca 6, Przemysłowej 23 A, w których wymienionych zostanie 36 źródeł ciepła – informuje Artur Gliwicki, dyrektor ZGM-u.
Czym zastępowany jest węgiel jako paliwo?
W zarządzie rybnickiego ZGM-u jest w tej chwili 238 budynków, w których znajduje się 4519 mieszkań i lokali użytkowych. 158 budynków już stermomodernizowano, w 175 ogrzewanie jest proekologiczne. Natomiast w trakcie termomodernizacji, wraz z wymianą źródeł ciepła, są trzy budynki. Źródła ciepła w zasobie ZGM na chwilę obecną prezentują się następująco: ogrzewanie elektryczne (24 sztuki) i ogrzewanie węglowe (847 sztuk). Do tego dochodzi ogrzewanie sieciowe (1529), ogrzewanie gazowe (2092), a także ogrzewanie olejowe (17), ogrzewanie na pelet (2) i osiem pomp ciepła.
– Do końca 2023 planujemy jeszcze wymianę 213 źródeł ogrzewania, a w latach 2024-2027 planowana jest wymiana kolejnych 450 źródeł węglowych – dodaje dyrektor Gliwicki.
Walka ze smogiem przynosi efekty
– Walka ze smogiem jest kosztowna. To pełne zaangażowania działania mieszkańców i Miasta w wielu obszarach. Zmiany zaczęliśmy od naszej infrastruktury, przygotowaliśmy konkretny plan inwestycji, który konsekwentnie realizujemy – wyjaśnia Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Antysmogowe działania miasta i mieszkańców przynoszą efekty – stan powietrza w Rybniku, pomimo zdarzających się jeszcze, także w ostatnim czasie, przekroczeń – poprawia się. Średnioroczne stężenie pyłu PM10 osiągnęło najniższy wynik w historii pomiarów – przypomina magistrat.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. UM Rybnika













