walczy ze smogiem

Warszawa walczy ze smogiem przez mycie ulic

Nocą z 10 na 11 czerwca zamiatarki i zmywarki wysprzątały główne ulice stolicy – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM). W ramach programu walki ze smogiem stolica przeznaczyła dodatkowe środki na częstsze mycie 600 km ulic.

stołeczny magistrat przekonuje, że regularne zabiegi pozwolą polepszyć jakość powietrza w mieście.

Warszawskie drogi będą czyszczone na mokro od 34 do niemal 50 razy w roku. Dzięki temu zmniejszy się ilość pyłów i zanieczyszczeń komunikacyjnych wzbijanych przez samochody. W sezonie zamiatarki i zmywarki czyszczą przynajmniej raz w tygodniu 1300 km dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. W trosce o zdrowie warszawiaków miasto przeznaczyło 2 mln zł na dodatkowe mycie 600 km arterii – podaje UM.

Pojazdy wyposażone są w czujniki GPS, które pozwalają śledzić zmywarki i kontrolować zużycie wody. Dzięki sprzątaniu na mokro służby usuwają z dróg zalegający piasek, osad oraz szkodliwe substancje generowane przez pojazdy. Harmonogram czyszczenia i szczegółowy spis ulic dostępny jest na stronie zom.waw.pl.

Stolica walczy ze smogiem

Stolica w latach 2019-2023 przeznaczy 300 mln zł na walkę ze smogiem. Pieniądze przewidziane są m.in. na usuwanie kotłów niespełniających wymogów emisyjnych, na przyłączanie budynków do sieci ciepłowniczej. Ponadto środki te posłużą do dofinansowania zastosowania odnawialnych źródeł energii (OZE), będą także przeznaczone na dodatkowe mycie dróg.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawy

reklama

 

reklama