Walka ze smogiem

Walka ze smogiem ze wsparciem ekopatrolu

Już w listopadzie na szczecińskim niebie pojawi się specjalny dron, który będzie mierzył poziom szkodliwych substancji w powietrzu – zapewnia Urząd Miasta Szczecin (UM).

Powołanie ekopatrolu to kolejne działanie Miasta na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego, w ramach programu Klimat dla Zdrowia – dodaje magistrat.

Walka ze smogiem z powietrza

To jakim powietrzem oddychamy jest bardzo istotne dla nas wszystkich. Jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że w Szczecinie nieznaczne przekroczenia obowiązujących standardów jego jakości odnotowuje się raptem przez kilkanaście dni w roku. Nie zwalnia nas to jednak z dalszych działań na rzecz środowiska naturalnego. Aby jeszcze bardziej je usprawnić wykorzystamy takie zdobycze techniki jak dron z czujnikami smogu i elektryczne skutery – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina podczas dedykowanej tematowi konferencji prasowej.

Dron, który w listopadzie ma wylecieć nad miasto, wyposażony zostanie w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piranu – informuje szczeciński magistrat. Użycie bezzałogowca ma pomóc w precyzyjnym namierzeniu źródła zanieczyszczeń i szybkim skierowaniu tam patrolu Straży Miejskiej. W przypadku stwierdzenia spalania zakazanych paliw (w tym odpadów) patrol taki będzie mógł nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu.

Oprócz pomiarów punktowych dron będzie też mierzył stężenie szkodliwych substancji obszarowo, co pozwoli na monitorowanie sytuacji w całym mieście i wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Dzięki temu będziemy jasno widzieli, gdzie należy skierować dalsze działania. Docelowo chcemy również udostępniać stworzoną w ten sposób mapę jakości powietrza z aktualnymi pomiarami mieszkańcom – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.

Skutery elektryczne i kampania informacyjna

Jak podaje UM, drugim filarem ekopatrolu będzie 10 skuterów elektrycznych, które wkrótce pojawią się na szczecińskich ulicach. Będą z nich korzystać przedstawiciele miejskich służb, aby sprawniej i szybciej reagować w terenie na szkodzące środowisku działania: spalanie niedozwolonych materiałów i substancji, nielegalne wysypiska czy bezprawną ingerencję w zieleń.

W planach Miasto ma również przeprowadzenie kampanii informacyjnej. Będzie ona skierowana do mieszkańców i ma przypomnieć, czym można, a czym nie można palić w piecach oraz jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie.

Ekopatrol to kolejny element miejskiego programu Klimat dla Zdrowia, który obejmuje mi.in.ędzy innymi prowadzenie regularnych nasadzeń na terenie całego miasta (Platan) oraz dofinansowanie wymiany pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła (Mewa). Wszystkie one będą kontynuowane w kolejnych latach – zapewnia UM.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Szczecin

fot. sozosfera.pl

reklama

 

reklama