Smogowy ranking PAS – walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty

W opublikowanym przez Polski Alarm Smogowy (PAS) tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce po raz kolejny na niechlubnym pierwszym miejscu znalazła się Nowa Ruda. Jak wskazał PAS zajęła ona pierwsze miejsce w trzech kategoriach: liczba dni smogowych, stężenia PM10 oraz stężenia benzo(a)pirenu. W czołówce smogowych rekordzistów znalazły się również: Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz i Żywiec. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości po raz pierwszy pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie, w którym zainstalowano stację pomiarową. Najnowszy ranking został opracowany na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska (GIOŚ-u) za rok 2022 – podał PAS.

Smogowi liderzy

Niepokojąca jest wciąż wysoka pozycja Nowej Rudy, która po raz kolejny została smogowym zwycięzcą, w dodatku we wszystkich trzech kategoriach. To właśnie w Nowej Rudzie odnotowano w 2022 r. najwięcej, bo 95, dni smogowych. Tam także zmierzono najwyższe stężenie PM10 oraz najwyższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu, które wyniosło 9 ng/m3, czyli 900% normy – wskazał PAS.

Wśród smogowych liderów zastanawia również duża liczba miejscowości z Małopolski (aż pięć miejscowości na 15 o najwyższym stężeniu benzo(a)pirenu). To w tym województwie na skutek decyzji Sejmiku Województwa zezwolono na wydłużone użytkowanie „kopciuchów”, czyli kotłów najbardziej zanieczyszczających powietrze. To pokazuje, że antysmogowe regulacje mają wpływ na to jakim powietrzem oddychamy – przekonuje organizacja.

Uwagę PAS zwróciło Nowe Miasto Lubawskie. W rankingu ujęte zostały wyniki za pierwszy rok, w którym miasto otrzymało nową stację pomiarową GIOŚ-u. Miasto od razu pojawiło się w pierwszej dziesiątce najmocniej zanieczyszczonych miejscowości. Do pierwszej, niechlubnej dziesiątki zawiodły ją następujące wyniki pomiarów: 53 dni smogowe i 700% normy dla stężenia benzo(a)pirenu. Organizację szczególnie martwi wysoka pozycja w rankingu niektórych uzdrowisk. Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Rabka-Zdrój i Jedlina-Zdrój – w tych miejscowościach odnotowano przekroczenia benzo(a)pirenu na poziomie od 300 do 600% normy!

Walka ze smogiem – pocieszający fakt

Według PAS, pocieszający jest fakt, że we wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ-u w normie znalazło się średnioroczne stężenie pyłów PM10. Zdarzyło się to pierwszy raz od kiedy PAS zaczął publikację rankingu, czyli od 2015 r. Walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty – powietrze w Polsce zaczyna się powoli poprawiać. Według PAS dowodzi tego również porównanie smogowych rekordzistów z lat 2014 i 2022. W ciągu dziewięciu lat w Nowej Rudzie średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu zmalało o 47%, a liczba dni smogowych zmniejszyła się o 26%. Równocześnie, o jedną piątą, spadło średnioroczne stężenie PM10. Poprawę widać we wszystkich opomiarowanych miejscowościach. W Krakowie i Rybniku średnioroczne stężenie PM10 spadło aż 40%! Największe zmiany widać w liczbie dni smogowych. W ciągu ośmiu lat w Nakle liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania spadła ponad pięciokrotnie! Lepiej jest również we wciąż bardzo zanieczyszczonej Pszczynie (dwukrotny spadek) czy niewielkim Godowie (trzykrotny spadek) – wskazał PAS.

Walka ze smogiem, szczególnie przez likwidację „kopciuchów

– To dobre sygnały płynące z zasmogowanej wciąż Polski. Widzimy, że wdrażane działania, szczególnie likwidacja „kopciuchów”, zaczynają przynosić rezultaty. Niezmiernie ważne jest jednak, żeby władze rządowe i samorządowe nie spoczęły na laurach i kontynuowały te działania. Nie zapominajmy, że w rekordowej Nowej Rudzie stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu to wciąż 900% dopuszczalnej normy, a liczba dni smogowych w najbardziej zanieczyszczonych miejscowościach to wciąż dwa do trzech miesięcy! Powietrze powoli się poprawia, zmniejsza się również liczba zgonów wywołanych zanieczyszczeniem, ale sytuacja jest wciąż bardzo zła. W Polsce wciąż dymi 3 miliony „kopciuchów”. Niestety, widzimy w niektórych województwach próby rozmontowywania uchwał antysmogowych i zezwalania na użytkowanie „kopciuchów”. Kontynuacja, a nawet przyśpieszenie działań antysmogowych jest kluczowa dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju – podkreśla Piotr Siergiej – rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego dodaje Piotr Siergiej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu