Walka o czyste powietrze w Katowicach

Walka o czyste powietrze w Katowicach – nowe propozycje

Na Platformie Konsultacji Społecznych opublikowana została treść propozycji zmian do uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz kryteriów wyboru inwestycji do finansowania. Jak podaje Urząd Miasta Katowice (UM), swoje uwagi mieszkańcy mogą przekazywać do 7 kwietnia br., a następnie dokument trafi najpierw pod obrady komisji rady miasta, a ostatecznie na sesję Rady Miasta Katowice. Jednocześnie ze względu na zakres dokumentu uzyska on także opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Walka o czyste powietrze w Katowicach – jedno z najważniejszych wyzwań dla Katowic

Walka o czyste powietrze to jedno z najważniejszych wyzwań dla Katowic i całej metropolii. Największy nacisk postawiliśmy na wymianę starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem smogu. Tak zwane kopciuchy zastępowane są głównie ogrzewaniem gazowym i elektrycznym. Tylko w 2019 roku dofinansowaliśmy wymianę 1174 pieców, a na ten rok przyjęliśmy ponad 1500 wniosków. Cały czas pracujemy też nad tym, by nasz system walki ze smogiem był coraz skuteczniejszy. W zeszłym roku powołałem Radę ds. poprawy jakości powietrza. Zespół ekspertów wypracował zestaw propozycji, które chcemy wprowadzić w życie. Pierwszy krok to zmiana zasad przyznawania dotacji, zwiększenie możliwości częstszego ubiegania się o nią, ale także wyeliminowanie dotacji na ogrzewanie olejowe i węglowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak zaznacza UM, wśród zmian, które można znaleźć w projekcie uchwały, znajduje się m.in. rozszerzenie akredytacji kotłów na jednostki akredytacyjne z obszaru Unii Europejskiej (UE). Dotychczas atesty na kotły mogły być wydane wyłącznie przez polskie instytucje, a po zmianach będą przyjmowane atesty wydane na terenie całej UE. Wśród planowanych zmian znalazła się także propozycja zwiększenia dotacji do poziomu 80% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 10000 zł dla zmiany systemu ogrzewania polegającej na montażu kotła z podajnikiem na pellet lub pompy ciepła, będących głównym źródłem ciepła dla ogrzewania lokalu mieszkalnego przy jednoczesnej likwidacji źródła ciepła zasilanego węglem. Do tej pory maksymalna wartość takiego dofinansowania wynosi 6000 zł – wskazuje katowicki magistrat.

Walka o czyste powietrze w Katowicach – zwiększone dofinansowanie do wymiany „kopciuchów”

Największym problemem miast naszej metropolii są tzw. kopciuchy. Dlatego zwiększamy dofinansowanie tym, którzy rezygnują z kotłów węglowych. Projektem uchwały zwiększamy dostępność instalacji na pellet i pompy ciepła do centralnego ogrzewania, które przenosimy do podstawowych źródeł ciepła i przez to zwiększamy dofinansowanie z 6 do 10 tys. Ponadto skrócenie okresu udzielenia kolejnej dotacji z 10 do 5 lat ma zachęcić tych, którzy kilka lat temu zmienili starsze kotły na kotły węglowe nowszej generacji – do szybszego przejścia na inne niż węglowe, bardziej ekologiczne źródła ciepła. Zdajemy sobie sprawę, że każda zmiana niesie ze sobą określone konsekwencje społeczne. Dlatego już od 2018 roku wspieramy osoby najmniej zamożne nie tylko poprzez dofinansowanie zakupu opału dobrej jakości, ale także możliwość uzyskania dotacji na wkład własny do wymiany kotła – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM.

Walka o czyste powietrze w Katowicach – zmiany zarekomendowane przez ekspertów

W projekcie uchwały ujęto zmiany, które zarekomendowała Rada ds. Poprawy Jakości Powietrza. jest wśród nich rozszerzenie akredytacji kotłów na jednostki akredytacyjne z obszaru UE. To także zwiększenie dotacji do poziomu 80% kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 10000 zł, dla zmiany systemu ogrzewania polegającej na montażu kotła z podajnikiem na pellet lub pompy ciepła, będących głównym źródłem ciepła dla ogrzewania lokalu mieszkalnego przy jednoczesnej likwidacji źródła ciepła zasilanego węglem. Wśród zaproponowanych zmian jest także skrócenie z 10 do 5 lat okresu dotyczącego możliwości uzyskania drugiej dotacji celowej na zmianę systemu grzewczego. Jak zaznacza UM, dzięki temu, w przypadku otrzymania w latach poprzednich dotacji na proekologiczny kocioł węglowy, jedynie w przypadku jego zmiany na ogrzewanie elektryczne, gazowe, z sieci zdalaczynnej, na pompę ciepła do centralnego ogrzewania, na kocioł z podajnikiem na pellet, szybciej będzie można dokonać zmiany kotła węglowego na inne proekologiczne rozwiązanie. W propozycjach zmian ujęto także odstąpienie od udzielenia dotacji na zadania polegające na zmianie systemu ogrzewania na ogrzewanie olejowe (brak wniosków od wielu lat) i węglowe kotły z podajnikiem na paliwo stałe.

Walka o czyste powietrze w Katowicach – co robi miasto?

Katowicki magistrat przypomina przy okazji, że stolica Śląska regularnie podejmuje szereg działań w zakresie, jakim jest walka o czyste powietrze.

Powietrze z roku na rok jest coraz lepsze, ale do ideału wciąż daleko. Zdarzają się mroźne, bezwietrze dni podczas których smog jest szczególnie dotkliwy, czego doświadczyliśmy już w tym sezonie. Dlatego ze smogiem walczymy na wielu frontach. Poza wymianą kotłów realizujemy warte ponad 100 mln zł projekty termomodernizacji, Straż Miejska wykonuje kilka tysięcy kontroli rocznie, inwestujemy także setki milionów złotych w komunikację publiczną. W walce ze smogiem każdy może pomóc. Zwracam się z prośbą do wszystkich katowiczan, by zachęcali krewnych i znajomych posiadających „kopciuchy” do ich wymiany z dofinansowaniem miasta. Często zdanie członka rodziny lub sąsiada potrafi sprawić, że z przestrzeni miejskiej zniknie kolejny kocioł – podkreśla prezydent Krupa.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Katowice

fot. S. Rybok/UM Katowice

reklama

 

reklama