Walka o czyste powietrze

Walka o czyste powietrze – Kraków liderem

Urząd Miasta Krakowa (UM) pochwalił się faktem, że Piotr Woźny, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” na antenie RMF FM pochwalił działania Krakowa w zakresie walki ze smogiem. „Kraków jest liderem walki ze smogiem w Polsce” – miał powiedzieć w radio.

Walka o czyste powietrze – działania podejmowane w Grodzie Kraka

Krakowski magistrat zwraca przy tym uwagę, że pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” mówił o Krakowie mówić jako o „pierwszym mieście w Polsce, w którym wprowadzono strefę czystego transportu”. Strefa taka obowiązuje na wyznaczonych ulicach krakowskiego Kazimierza od 5 stycznia – przypomina UM.

Jednak ratusz wskazuje, że to nie jedyne działania, które wyróżniają Kraków na tle innych polskich miast. Od 1995 r. miasto wpiera bowiem mieszkańców w wymianie urządzeń grzewczych na paliwa stałe na systemy proekologiczne. W ramach dotacji udzielonych przez miasto do 2018 r. zlikwidowano prawie 41 tys. pieców i kotłów węglowych oraz dofinansowano montaż niespełna 1,8 tys. odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i pomp ciepła). Wydano na ten cel blisko 303 mln zł.

W projekcie budżetu na 2019 r. zarezerwowano kolejnych ok. 50 mln zł na dotacje związane ze zmianą systemu ogrzewania na proekologiczne.
Z kolei w 2018 r., w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) udzielono dotacji na likwidację prawie 5,6 tys. pieców i kotłowni na paliwa stałe. W przypadku ok. 1500 palenisk inwestorzy przenieśli realizację zadania na rok bieżący. Z szacunków wynika, że do likwidacji w 2019 r. pozostało ponad 5 tys. palenisk węglowych.

Co podkreśla krakowski ratusz, nabór wniosków o udzielenie dotacji na zmianę systemu ogrzewania w ramach PONE ma charakter ciągły.
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Krakowa radni mają się zająć projektem uchwały, wydłużającej czas dotacji wymiany pieców węglowych do czerwca 2019 r. Rozpatrywanie wniosków złożonych na początku tego roku rozpocznie się po przyjęciu przez radę zmian w uchwale i ich uprawomocnieniu, tak by mogły zostać objęte planowanym dofinansowaniem – zaznacza UM.

Na podstawie krakow.pl

fot. sozosfera.pl

 

reklama