W programie „Ciepłe Mieszkanie”

Zmiany w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Wrocław, wspólnie z Dolnośląskim Alarmem Smogowym (DAS), apelował o zmiany w rządowym programie „Ciepłe Mieszkanie” – przypomniał Urząd Miejski Wrocławia (UM). Według magistratu, program wykluczał najemców komunalnych oraz właścicieli mieszkań w budynkach, dla których istniała techniczna możliwość przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Wspólny apel z poparciem Unii Metropolii Polskich (UMP) trafił w ubiegłym roku do premiera. Magistrat zaznaczył, że w drugiej edycji programu wprowadzone zostały zmiany.

Wspólny sukces –zmiany w programie „Ciepłe Mieszkanie”

– Zależało nam bardzo na naszych najemcach komunalnych i oni zostali uwzględnieni w drugiej edycji programu „Ciepłe Mieszkanie”. To wspólny sukces Wrocławia i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Do programu zostały również włączone małe wspólnoty mieszkaniowe, które oprócz finansowego wsparcia na wymianę pieców, mogą otrzymać dotację na docieplenie budynków i to jest nowość – powiedziała Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska UM.

Maksymalna kwota dotacji w programie „Ciepłe Mieszkanie” dla właścicieli lokali i najemców w budynkach wielorodzinnych to 44 tys. zł. Dla wspólnot mieszkaniowych jest to kwota 375 tys. zł. Całkowity budżet programu to miliard złotych – wskazał UM.

– Mamy pewną obawę czy ten budżet jest wystarczający. Będziemy się temu przyglądać bo jest to bardzo poważny problem. W Polsce szacujemy, że 40 tys. osób przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza, a średnia długość życia skraca się o 20 miesięcy – podkreślił Krzysztof Smolnicki z DAS.

Wrocław na wymianę pieców wydał już blisko 250 mln zł – zaznaczył UM. To dofinansowania dla mieszkańców do samodzielnej likwidacji kopciucha (KAWKA plus) i wymiana ogrzewania w budynkach należących do miasta. Do końca 2024 r. budżet akcji „Zmień Piec” pochłonie w sumie 330 mln zł.

12 tys. kopciuchów wycofanych z użytku!

 Jeszcze nigdy w historii Wrocławia, na taką skalę nie był prowadzony proces wymiany pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Od 2019 roku zlikwidowaliśmy 12 tys. kopciuchów. Tylko w tym roku piece znikną z kolejnych stu budynków, należących do miasta. Możliwość połączenia miejskiego programu KAWKA plus z rządowymi programami to szansa dla mieszkańców – wskazała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

Rządowe programy „Ciepłe Mieszkanie” – dla budynków wielorodzinnych i „Czyste Powietrze”, dla właścicieli domów jednorodzinnych można łączyć z miejskim programem dotacyjnym KAWKA plus. Jak wskazuje UM, łączna suma dofinansowania, łącząc programy, może wynieść nawet 50 tys. zł.

We wrocławskim Wydziale Środowiska mieszkańcy mogą uzyskać informację i złożyć wnioski do wszystkich trzech programów.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Wrocławia

Partner Portalu

Partner Portalu