Urzędnicy na rowerach – Warszawa promuje ekopostawy

Urzędnicy na rowerach przejechali tyle kilometrów, że wystarczyłoby do okrążenia Ziemi 3,5 razy. Oszczędzili 6,5 tys. litrów paliwa i zmniejszyli dzięki temu emisję CO2 o 15 ton! To efekt pięciotygodniowej „Grywalizacji rowerowej Urzędu m.st. Warszawy” – poinformował Urząd m.st. Warszawy (UM).

Druga edycja grywalizacji

Grywalizację przeprowadziło, już po raz drugi, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w stołecznym ratuszu. Akcja miała zachęcić pracowników biur i jednostek UM oraz urzędów dzielnic do dojeżdżania do pracy na rowerach – własnych lub miejskich – oraz używania rowerów do przejazdów służbowych. Tegoroczna akcja rozpoczęła się 14 sierpnia i trwała do 15 września.

Stołeczny ratusz poinformował, że w tym roku w akcji wzięło udział jeszcze więcej osób niż rok temu. W sumie było to 665 uczestników z 91 jednostek organizacyjnych włączonych do grywalizacji (wzrost o blisko 30%). Więcej było kobiet (344) niż mężczyzn (320).

Urzędnicy na rowerach – połączyli przyjemne z pożytecznym

Każdy aktywny uczestnik pokonał średnio 11 km w codziennych dojazdach. Wszyscy uczestnicy akcji łącznie pokonali 136 tys. km. To jakby 3,5 razy okrążyć Ziemię po równiku – podkreślił UM.

– Mobilizacja rowerowa pracownic i pracowników naszego urzędu zasługuje na pochwałę. Ale celem takiej akcji jest coś więcej. Pokazanie, że używanie na co dzień roweru zamiast samochodu może ułatwiać dojazdy do pracy. Nawet jeśli ktoś dojeżdża z obrzeży miasta do centrum komunikacją, to przyjemne i zdrowe może być załatwianie służbowych spraw na mieście przy wykorzystaniu rowerów miejskich Veturilo. To zmiana myślenia – jazda na rowerze to nie tylko świetna rekreacja, ale też efektywny środek transportu w nowoczesnym mieście. Wygrywają na tym wszyscy – zarówno sami rowerzyści, jak i inni uczestnicy ruchu, a także środowisko – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

W przeliczeniu na auto osobowe uczestnicy akcji zaoszczędzili ok 6,5 tys. litrów paliwa. Przy założeniu, że litr benzyny emituje ok 2,31 g CO2 daje to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla aż o 15 ton. Zwrócili na to uwagę miejscy urzędnicy.

Urzędnicy na rowerach – którzy byli najaktywniejsi?

Jak przekazał ratusz, największy udział aktywnych uczestników inicjatywy w stosunku do wszystkich pracowników w jednostce odnotowano w Biurze Strategii i Analiz (44%). Drugie w kolejności jest Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (43%), a trzecie Biuro Polityki Zdrowotnej (30%).

Najwięcej aktywnych uczestników akcji to pracownice i pracownicy Straży Miejskiej m.st. Warszawy (53 osoby). W dalszej kolejności znaleźli się pracownicy Zarządu Zieleni (39 osób) i Biura Geodezji i Katastru (37 osób). Do najaktywniejszej grupy zaliczono również kadrę Zarządu Dróg Miejskich (27 osób) i Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (23 osoby).

Jeśli chodzi o sumę przejazdów, pierwsze miejsca zajmują: Straż Miejska m.st. Warszawy, Biuro Geodezji i Katastru oraz Zarząd Dróg Miejskich. W dalszej kolejności są Dzielnica Ursus i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Zmiana nawyków transportowych – korzyści dla zdrowia i środowiska

Korzyści płynące z akcji to nie tylko zmniejszenie emisji CO2 w stolicy. To także zmiana nawyków transportowych – a to cel, jaki miasto chce osiągnąć w adaptacji do zmian klimatycznych. Im więcej osób w Warszawie na co dzień wybiera rower, tym mniej miejsca w przestrzeni publicznej zajmują samochody, a komunikacja publiczna jest odciążona. Rozpoczęcie dnia od aktywnego przejazdu to także poprawa samopoczucia, wzrost energii oraz dbanie o kondycję i zdrowie – podsumował stołeczny ratusz.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny