Uchwała antysmogowa weszła w życie

Uchwała antysmogowa weszła w życie

W niedzielę, 1 września br., uchwała antysmogowa weszła w życie w województwie kujawsko-pomorskim – przypomina Straż Miejska w Bydgoszczy (SM). Chodzi o przepisy Uchwały nr VIII/136/19 Sejmiku Województwa Kujawsko–Pomorskiego z dnia 24 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko–pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliwa.

Kujawsko-pomorska uchwała antysmogowa weszła w życie

Jak zaznacza SM, najważniejsza regulacja uchwały obejmuje wprowadzenie zakazu stosowania niektórych paliw stałych. Zgodnie z uchwałą antysmogową nie będzie zatem można stosować węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla. Zakaz obejmuje także stosowanie mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem. W województwie nie będzie można też używać paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%. Zakazane jest także spalanie biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

Bydgoscy municypalni zastrzegają, że każda kontrola paleniska domowego, wykonana przez niech po 1 września br. będzie obejmowała sprawdzenie, czy są spalane odpady oraz ustalenie, jakie zostało zastosowane paliwo stałe. Strażnicy będą także sprawdzać poziom wilgotności roboczej biomasy, jeśli będzie ona wykorzystywana w palenisku.

Strażnicy zaznaczają też, że nowe przepisy nałożyły na użytkowników instalacji cieplnej obowiązek posiadania świadectwa jakości paliwa stałego, a zobowiązany do jego przekazania jest przedsiębiorca, który sprzedaje paliwa stałe.

W związku z tym, że uchwała antysmogowa weszła w życie SM pragnie uczulić mieszkańców, którzy do ogrzewania swoich nieruchomości używają paliw stałych, aby przygotowując się do sezonu grzewczego wzięli pod uwagę wyżej opisane wymogi, które wprowadzone zostały tzw. uchwałą antysmogową, uchwaloną przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego – podsumowuje SM.

Na podstawie strazmiejska.bydgoszcz.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama