uchwała antysmogowa

Uchwała antysmogowa obowiązuje także przedsiębiorców

Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego skierował do 2000 przedsiębiorstw pisma dotyczące obowiązku przestrzegania zapisów uchwał antysmogowych.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM), wicemarszałek zwrócił się również do wszystkich gmin z terenu Małopolski z prośbą o rozpowszechnienie informacji o regulacjach uchwał antysmogowych i obowiązku ich przestrzegania.

Uchwała antysmogowa – list wicemarszałka

Samorządy gminne spełniając prośbę wicemarszałka miałyby dotrzeć z informacją do lokalnych społeczności, a zwłaszcza do przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą, lokali usługowych czy zakładów przemysłowych.

W pismach adresowanych do małopolskich przedsiębiorców i gmin wicemarszałek podkreślił, że do wejścia w życie przepisów małopolskich uchwał antysmogowych pozostało niewiele czasu. Pisma podkreślają, że regulacje zawarte w uchwałach dotyczą nie tylko osób fizycznych, ale również podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Obejmują bowiem wszystkie instalacje, w których następuje spalanie paliw, m.in. w ramach procesów produkcyjnych, gastronomii, wędzarni czy suszarni.

Nadawca przypomniał w liście także, jakie podmioty uprawnione są do prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania przepisów uchwał antysmogowych. Warto pamiętać, że inspekcje pod tym kątem mogą prowadzić upoważnieni pracownicy urzędów miast lub gmin i straże miejskie lub gminne. Do kontroli przestrzegania przepisów uchwał antysmogowych upoważniona jest także Policja oraz Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

W liście przypomniano, że niedostosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej zagrożone jest mandatem w wysokości do 500 zł lub – jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu – grzywną w wysokości do 5000 zł.

Warto pamiętać, iż zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie zacznie obowiązywać 1 września br.! Z kolei zakaz użytkowania w Małopolsce pozaklasowych kotłów na paliwa stałe wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl

reklama

reklama

 

reklama

reklama

partner medialny