Uchwała antysmogowa dla Krakowa

Uchwała antysmogowa dla Krakowa już niebawem wejdzie w życie

Uchwała antysmogowa dla Krakowa wchodzi w życie. 1 września 2019 r. wchodzi w życie zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie – przypomina Urząd Miasta Krakowa (UM) i dodaje, że magistrat przygotował plan działania na zbliżający się sezon grzewczy.

Zgodnie z tym planem, na przełomie lat 2019 i 2020, strażnicy miejscy, przeszkoleni urzędnicy z Wydziału ds. Jakości Powietrza UM oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie przeprowadzić mają ponad 4,5 tys. kontroli. Prowadzone będą też analizy zanieczyszczeń za pomocą drona, kamery termowizyjnej i monitora pyłu zawieszonego.

Uchwała antysmogowa dla Krakowa – możliwe mandaty i grzywny

Jak zaznacza UM, w przypadku stwierdzenia wykroczenia kontrole mogą zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym w wysokości od 20 zł do 500 zł, a w przypadku odmowy przyjęcia mandatu – złożeniem do sądu wniosku o ukaranie. Wówczas grzywna może wynieść nawet do 5 tys. zł. Jednocześnie krakowski magistrat podkreśla, że każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie w zależności od złożoności problemu. Przy podejmowaniu decyzji o wysokości mandatu analizowane i brane pod uwagę będą wszystkie aspekty, w tym socjalne, prawne i techniczne.

Krakowski magistrat wylicza, że w stolicy Małopolski od 1995 r. zlikwidowano ponad 45 tys. palenisk węglowych (w latach 2012–2019 – 25 tys.). Po 1 września br. w użyciu pozostanie ok. 4 tys. pieców, które nie zostały zastąpione proekologicznym ogrzewaniem. Powodów braku wymiany – jak wskazuje UM – jest kilka, a do tych znanych miastu magistrat zalicza problemy społeczno-socjalne, finansowe, zły stan techniczny budynków, nieprzeprowadzone postępowanie spadkowe, brak zgody współwłaściciela nieruchomości, nieuregulowany stan prawny nieruchomości, przeznaczenie budynków do wyburzenia pod inwestycje, a także inne przyczyny, w tym brak zainteresowania ze strony właścicieli nieruchomości – do tej grupy można zaliczyć ok. 1000 budynków.

Uchwała antysmogowa – będą kontrole

Magistrat zaznacza też, że w myśl przyjętego planu działań, po 1. września br., w ramach szeroko pojętego systemu wsparcia, prowadzony będzie nadzór nad problematycznymi gospodarstwami, a z uwagi na występujące różne bariery każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie.

Warto też zaznaczyć, że do kontroli przestrzegania uchwały antysmogowej zostanie włączony specjalistyczny sprzęt pomiarowy, obsługiwany przez strażników miejskich przeszkolonych w zakresie wykrywania zanieczyszczeń. W jego skład wchodzą m.in. monitor pyłu zawieszonego, kamera termowizyjna, bezzałogowy statek powietrzny, który będzie latał nad miastem w sezonie grzewczym, oraz dodatkowe wyposażenie wspomagające. Planowane jest również wykorzystanie dronów w kontrolach prowadzonych przez firmy zewnętrzne, w ramach zleceń zewnętrznych.

Na podstawie krakow.pl

fot. sozosfera.pl

 

reklama