Walka o jakość powietrza na Mazowszu

Trwa walka o jakość powietrza na Mazowszu

Walka o jakość powietrza na Mazowszu trwa – podkreślił Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM) i wskazał, że aktywnie włączają się w nią mazowieckie samorządy, a pomagają im władze regionu. Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o wsparciu 178 projektów związanych z poprawą jakości powietrza w województwie mazowieckim. Ich łączna wartość dofinansowania to blisko 9 mln zł – wskazał UMWM.

Walka o jakość powietrza na Mazowszu – wybrano 178 propozycji

Czwarta edycja autorskiego programu wsparcia samorządu województwa mazowieckiego pokazała, że potrzeby w zakresie walki o jakość powietrza na Mazowszu wciąż są ogromne. Samorządowcy zgłosili w sumie 194 projekty, a radni Mazowsza wybrali 178 najlepszych propozycji.

Nie są to łatwe decyzje. Samorządy zwykle zgłaszają inwestycje pilne, oczekiwane przez mieszkańców. W przypadku tego programu chodzi o jakość powietrza, więc często są to zadania, których efekty odczujemy za jakiś czas. Dlatego kluczowe jest, aby ich realizację zacząć jak najwcześniej – podkreśliła Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Na warszawskim Targówku powstaną antysmogowe murale, Grodzisk Mazowiecki kupi smogbus, a Stanisławów zbuduje stację ładowania pojazdów elektrycznych – różnorodność proekologicznych inwestycji, które w tym roku mogą liczyć na pomoc władz regionu, jest ogromna – podkreślił UMWM. Zauważył to także Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego: – Duże zróżnicowanie projektów pokazuje, że samorządy odpowiedzialnie podchodzą do kwestii związanych z jakością powietrza. Nie są to przypadkowe przedsięwzięcia. Samorządy monitorują, co jest ich mieszkańcom w danym czasie potrzebne i aplikują do nas o wsparcie na tego typu działania.

Walka o jakość powietrza na Mazowszu także przez edukację ekologiczną

Obok projektów inwestycyjnych mazowieckie samorządy stawiają również na edukację ekologiczną – zaznaczył UMWM i wskazał, że wśród tegorocznych działań ze wsparciem z budżetu Mazowsza znalazły się m.in. ekopikniki w Serocku czy Klembowie oraz akcje informacyjno-edukacyjne w Łochowie, Dąbrówce i Kampinosie.

Samorządowcy chcą też kontrolować przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej. 36 samorządów może liczyć na wsparcie ze strony regionu w tym zakresie. Wśród nich są m.in. beneficjenci z Kołbieli, Brochowa czy Ostrowi Mazowieckiej.

W tym roku najaktywniejsze w walce o dofinansowanie proekologicznych inwestycji okazały się samorządy z regionu warszawskiego wschodniego, zgłaszając 35 inwestycji o łącznej wartości dofinansowania blisko 2,3 mln zł – wyliczył urząd marszałkowski.

Do tej pory radni województwa mazowieckiego w ramach programu wsparcia „Mazowsze dla czystego powietrza” na pomoc lokalnym samorządom w realizacji 576 proekologicznych inwestycji przeznaczyli 42,5 mln zł.

Na podstawie mazovia.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu