Szczecińska MEWA

Szczecińska MEWA ze zwiększonym budżetem

Urząd Miasta Szczecin (UM) poinformował, że Miasto zwiększyło budżet przeznaczony na realizację programu likwidacji pieców węglowych. Cały czas trwa też przyjmowanie wniosków o dofinansowanie na 2019 r.

Miejski program, którego celem jest trwała likwidacja systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym (piece) i jego zamiana na systemy proekologiczne wystartował w czerwcu ubiegłego roku. Od tego czasu na jego realizację przeznaczono już 1,5 mln zł. Teraz do rozdysponowania wśród mieszkańców zainteresowanych likwidacją „kopciuchów” jest następny milion złotych – zaznacza UM.

Szczecińska MEWA ze zwiększonym budżetem wciąż czeka na wnioski

Zamiast pieca można zastosować podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, elektryczne, kotły na pellet lub odnawialne źródło energii (OZE). Osoby, które zdecydują się na taką zmianę, mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 55% kosztów. Oferta jest skierowana zarówno do indywidualnych właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych, jak i wspólnot mieszkaniowych, a także gminnych jednostek publicznych i firm.

Szczeciński magistrat podkreśla, że procedura związana z uzyskaniem wsparcia finansowego jest bardzo prosta. Jednocześnie UM wskazuje, że cały czas trwa przyjmowanie wniosków. Ich wzory dostępne są na stronach internetowych UM. Zgłoszenia do programu są rozpatrywane według kolejności wpłynięcia.

Warto pamiętać, że program MEWA działa na zasadzie refundacji poniesionych kosztów. Oznacza to, że należy samemu ponieść koszty likwidacji i wymiany pieca. Dotacja wypłacana jest dopiero po zakończeniu robót oraz po rozliczeniu i przedstawieniu wymaganej dokumentacji. Z dotacji można pokryć m.in. koszt prac związanych z demontażem palenisk węglowych i przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, w tym opinii i projektów. Możliwe jest również pokrycie kosztów zakupu i montażu nowego systemu ogrzewania lub podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowaniem mogą być objęte także inwestycje zrealizowane wcześniej – od 1 stycznia 2015 r.

Jak zaznacza UM, celem programu MEWA jest ograniczenie emisji do powietrza szkodliwych substancji, w tym pyłów i dwutlenku węgla, których źródłem są tradycyjne piece.

Więcej informacji, a także wzory wniosków można pobrać ze strony internetowej http://www.szczecin.eu/zielonemiasto/mewa.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Szczecin

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama