„Zmień Piec” i nie martw się o wyższe koszty – zachęca Urząd Miejski Wrocławia (UM) i dodaje, że miasto dopłaca do rachunków za ogrzewanie. Jak wskazuje wrocławski magistrat, wsparcie otrzymało już blisko 800 mieszkańców. Lokalny Program Osłonowy to system dopłat do rachunków za ogrzewanie dla osób, które wymieniły piec węglowy na proekologiczne źródło ciepła: elektryczne, gazowe, miejskie lub olejowe.
Dla kogo system dopłat do rachunków za ogrzewanie?
Magistrat tłumaczy, że o dopłatę może starać się każdy mieszkaniec Wrocławia, który zlikwidował kopciucha po 1 stycznia 2018 roku, albo jego mieszkanie zostało podłączone do sieci ciepłowniczej. Wnioski o dopłatę można składać w biurach oddziałów terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu (MOPS), a kryteria dochodowe, umożliwiają wsparcie wielu wrocławian.
– Mamy świadomość, że jedną z barier wejścia w proces wymiany kopciucha jest obawa mieszkańców, że ich rachunki za ogrzewanie wzrosną. We Wrocławiu jesteśmy przygotowani na to już od dawna. Teraz w kontekście wzrostu cen gazu i energii elektrycznej, liczymy na jeszcze większe zainteresowanie Lokalnym Programem Osłonowym, czyli dopłatami do zwiększonych rachunków za ogrzewanie. Mogą po nie sięgnąć nawet Ci mieszkańcy, których dochód netto przy czteroosobowej rodzinie sięga 10 tys. zł – przypomina Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.
Dopłatę można otrzymać jeśli jest się mieszkańcem Wrocławia, po 1 stycznia 2018 r. piec węglowy wymieniło się na ogrzewanie proekologiczne (elektryczne, gazowe, miejskie bądź olejowe), jest się osobą fizyczną (firma nie otrzyma dopłaty) i zarabia się mniej niż 2640 zł na osobę w rodzinie (3 855 zł jeżeli jest się osobą mieszkającą samotnie).
System dopłat do rachunków za ogrzewanie. Jak obliczyć wysokość dopłaty?
Do tej pory wpłynęło już 760 wniosków, a Wrocław dopłacił w sumie blisko pół miliona złotych do rachunków mieszkańców za ogrzewanie. Wypłaty są dokonywane na podstawie decyzji MOPS-u. Dopłata przyznawana jest raz na pół roku – po tym czasie trzeba ponownie złożyć wniosek. Wysokość wsparcia jest obliczana przede wszystkim na podstawie dochodu oraz wielkości mieszkania i rodzaju ogrzewania. Pieniądze wypłacane są bezpośrednio na konto bankowe dostawcy ciepła (energii, gazu). Dokumenty, które należy złożyć to: wniosek wraz z załącznikami (składa się go do MOPS-u); dokument potwierdzający tytuł prawny do zajmowanego lokalu; dokument potwierdzający wielkość powierzchni użytkowej lokalu. W przypadku domów jednorodzinnych w razie braku dokumentu – potrzebne jest oświadczenie wnioskodawcy o wielkości powierzchni użytkowej. Ostatnim wymaganym dokumentem jest umowa z dostawcą energii.
Na stronie https://zmienpiec.pl/lokalny-program-oslonowy działa kalkulator dopłat, który umożliwia, w szybki i prosty sposób, obliczenie kwoty dopłaty – informuje UM. Miejscy urzędnicy podpowiadają, że wystarczy wpisać: termin wymiany ogrzewania, źródło ogrzewania, liczbę osób w mieszkaniu (domu), dochód netto, metraż lokalu, by uzyskać wynik, czyli kwotę, która wpłynie na konto dostawcy ciepła. Do dyspozycji mieszkańców są także miejscy doradcy energetyczni (tel. 71 799 67 99).
Lokalny Program Osłonowy ma funkcjonować do 30 czerwca 2023 r.
Magistrat przypomina, że Lokalny Program Osłonowy ma funkcjonować do 30 czerwca 2023 r. i dodaje, że kończy się ostatni rok najwyższych dopłat do wymiany pieca we Wrocławiu. Od stycznia kwota dotacji zmniejszy się o 3 tys. zł, stąd obserwowane jest rekordowo duże zainteresowanie programem KAWKA plus. Wydział Środowiska i Rolnictwa UM realizuje już ponad 2300 wniosków (ok. 1560 od właścicieli mieszkań i ok. 750 od najemców komunalnych). Oprócz realizowania indywidualnych wniosków miasto podłącza również rekordową liczbę budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej – do końca roku będzie to aż 118 kamienic (ok. 1000 mieszkań), dzięki czemu z Wrocławia zniknie kolejnych 1400 kopciuchów – chwali się magistrat.
Miasto oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, w wysokości nawet do 4000 zł, bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło, zwolnienia z czynszu dla najemców lokali komunalnych do końca przyszłego roku, potem ulga 50% w opłatach czynszowych przez kolejne 3 lata.
Od 2028 r. Zakaz używania kotłów i pieców na paliwa stałe
W 2019 r. Wrocław rozpoczynał kampanię „Zmień Piec”, mając do wymiany piece w 18 tys. lokali. W ubiegłym roku zlikwidowano kopciuchy w prawie 2 tys. lokali. Do końca 2021 r. z mapy miasta ma zniknąć kolejnych 3,5 – 4 tys. pieców – dodaje UM.
Magistrat wskazuje przy tym, że „uchwała antysmogowa” nakłada na mieszkańców Wrocławia obowiązek wymiany ogrzewania na proekologiczne. Od 1 lipca 2024 r. nie będzie tam można użytkować pieców pozaklasowych, poniżej 3 klasy, na paliwa stałe. Natomiast od 2028 r. będzie obowiązywał zakaz użytkowania wszelkich kotłów i pieców na paliwa stałe (tj.: klasy 3, 4 i 5).
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. UM Wrocławia













