Symulator kosztów wymiany pieca dla wrocławian

Symulator kosztów wymiany pieca to nowe narzędzie dla mieszkańców Wrocławia, o którym pod koniec września poinformował Urząd Miejski Wrocławia (UM).

Narzędzie dla mieszkańców: symulator kosztów wymiany pieca

Jak podał UM, symulator kosztów wymiany pieca to narzędzie pokazujące mieszkańcom, z których miejskich dopłat mogą skorzystać. Symulator wyliczy także miesięczny bilans wydatków i zysków (dopłat) po wymianie pieca.

Celem narzędzia jest promocja wszystkich miejskich programów związanych ze zmianą ogrzewania: KAWKA Plus, Termo KAWKA, dopłaty do rachunków oraz zwolnienia z czynszu dla najemców komunalnych, a także zachęcenie do podjęcia decyzji o wymianie pieca poprzez odpowiedź na obawy związane ze zbyt wysokimi – późniejszymi kosztami – podkreślił magistrat.

Symulator pokaże zarówno, z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć wymieniając piec i ile ewentualnie będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni. Narzędzie podpowie również, w jaki sposób możemy sfinansować ewentualną różnicę. Podczas symulacji mieszkańcy zobaczą, ile naprawdę zyskają po wymianie pieca, w jakim czasie zwróci się inwestycja i jak bardzo zyski – w dłuższej perspektywie – przewyższą koszty – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

Jakie funkcje ma realizować symulator kosztów wymiany pieca?

Przy okazji wrocławski magistrat podaje główne założenia i funkcje, jakie ma realizować symulator kosztów wymiany pieca. Są to: bilans zysków dla mieszkańca po wymianie kopciucha, symulacja indywidualnej sytuacji mieszkańca, analiza kosztów wymiany pieca i ewentualnej dopłaty z własnych środków. Narzędzie ma również generować podpowiedź, w jaki sposób sfinansować ewentualną różnicę.

Przy okazji UM przypomniał także, że to ostatni rok najwyższych dopłat do wymiany pieca – jeżeli wrocławianie złożą kompletny i właściwie wypełniony wniosek do końca roku, mogą liczyć na dofinansowanie sięgające nawet do 15 tys. zł z programu KAWKA Plus. W kolejnych latach dotacja będzie coraz niższa – w 2022 r. będzie mogła wynieść maksymalnie 12 tys. zł, w 2023 r. 10 tys. zł, a w 2024 r. 8 tys. zł.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. UM Wrocławia

reklama

 

reklama