Nie nabieraj smogu w usta!

Studenci apelują: „Nie nabieraj smogu w usta!”

„Nie nabieraj smogu w usta!” – to hasło kampanii promującej program „Czyste Powietrze”. Przedsięwzięcie realizują studenci, którzy w ramach uczelnianych zajęć włączają się w walkę o lepszą jakość powietrza – podkreśla Urząd Miasta Rybnika (UM).

„Nie nabieraj smogu w usta!” – Rybnik miastem pilotażowym

Nie nabieraj smogu w usta!
rys. studenci Uniwersytetu SWPS w Katowicach

Rybnicki magistrat wskazuje, że studenci psychologii na Wydziale Psychologii w Biznesie i Organizacjach Uniwersytetu SWPS w Katowicach jako miasto pilotażowe swojego projektu wybrali właśnie Rybnik. W ramach zajęć dotyczących kampanii społecznych przyjrzeli się tematowi, jakim jest skala zanieczyszczenia powietrza w Polsce i postawom Polaków w tym temacie. Przygotowana kampania obejmuje autorską grafikę i tekst.

Odwołujemy się w nich do znanego przysłowia: „Nie nabieraj wody w usta”, które sparafrazowaliśmy. Celem naszej kampanii jest zaangażowanie osób, które są świadome problemu zanieczyszczania powietrza, np. przez sąsiadów, ale nie wykazują żadnej inicjatywy, aby na to reagować – wyjaśnia Katarzyna Goczoł, jedna z uczestniczek projektu.

Studenci mają nadzieję, że dzięki ich przekazowi więcej osób dowie się o programie „Czyste Powietrze”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynków – wskazuje UM. – W ramach kampanii apelujemy: Widzisz? Czujesz? Reaguj! Nie pozwól sąsiadowi decydować o Twoim zdrowiu. Powiedz mu, że może wymienić piec nawet za darmo – dodaje Robert Czech, także uczestnik studenckiego przedsięwzięcia.

„Nie nabieraj smogu w usta!” – uświadomić mieszkańcom zagrożenie

Studenci w swojej kampanii zwracają też uwagę na fakt, że co roku z powodu smogu umiera w Polsce ponad 40 tys. osób. – Kierujemy do odbiorców pytanie: „Chcesz być jedną z nich?” Liczymy, że w ten sposób zachęcimy ludzi do reakcji, do wyrażania swojej niezgody na życie w zanieczyszczonym środowisku i włączenia się do akcji informowania na temat możliwości, z jakich można skorzystać, by zmienić nieekologiczne źródło ogrzewania – uzupełnia Sylwia Skowron.

Do promocji projektu włączyły się rybnickie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS (Projekt „Wyjście Smoga”) oraz Śląski Ruch Klimatyczny.

„Ponadto promujemy projekt na własnych indywidualnych kontach mediów społecznościowych oraz wśród znajomych z Rybnika, którzy udostępniają na swoich wallach” – dodają studenci.

Magistrat gratuluje studentom pomysłu na ciekawą realizację pracy zaliczeniowej i zaangażowania w tak istotny temat, jakim jest poprawa jakości powietrza.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama