Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Strefa czystego transportu w Warszawie zacznie obowiązywać 1 lipca

Strefa czystego transportu w Warszawie zacznie obowiązywać 1 lipca. Tę informację przekazał Urząd m.st. Warszawy (UM). Trwa kampania informacyjna, ustawiane jest oznakowanie.

Kogo dotyczyć będzie strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu w Warszawie – w pierwszym etapie – dotyczy stosunkowo niewielkiej liczby pojazdów. Ma jednak przynieść poprawę jakości powietrza, a tym samym – zdrowia mieszkańców stolicy. Obostrzenia dotyczą samochodów z silnikiem benzynowym, starszych niż te z 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r. Szacuje się, że obowiązujących od 1 lipca wymogów nie spełni ok. 3% pojazdów poruszających się po stolicy. Około połowa z tych 3% to pojazdy kwalifikujące się do jednego z kilku rodzajów tzw. wyłączeń od zasad przewidzianych ustawowo lub ustanowionych przez Radę Warszawy. Po uwzględnieniu tych danych o 11% spadnie poziom emisji tlenków azotu, zaś o 20% pyłów zawieszonych.

Czy twój pojazd spełnia wymogi strefy?

Za pośrednictwem strony um.warszawa.pl/SCT można sprawdzić czy samochód spełnia wymogi strefy czystego transportu. Należy podać rok produkcji, rodzaj paliwa oraz opcjonalnie normę emisji spalin. Jeśli weryfikacja wykaże, że pojazd spełnia wymogi strefy – nie ma obowiązku posiadania jakiejkolwiek nalepki, a kierowca nie musi składać żadnych wniosków. Jak przekonuje UM, w takiej sytuacji jest aż 97% stołecznych kierowców.

strefa czystego transportu

Jeśli natomiast weryfikacja wykaże, że pojazd nie spełnia wymogów, program poinformuje jakie ewentualne kroki można podjąć. Trzy podstawowe wyłączenia dla osób fizycznych to zameldowanie w Warszawie i rozliczanie tam podatków, ukończone 70 lat lub posiadanie europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością. Wniosek o nalepkę potwierdzającą prawo do wyłączenia, można złożyć za pomocą strony internetowej. Można tego dokonać również osobiście, w punkcie przy ul. Chmielnej 124. Działa on od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00. Informacji o strefie udziela również Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Przepisy nie wskazują żadnej kary za brak nalepki – karany jest wjazd do strefy czystego transportu bez uprawnień. To właśnie stosowne uprawnienie będzie sprawdzała Straż Miejska kontrolując kierowców.

Trwa akcja informacyjna

W czerwcu ruszyła akcja informacyjna dotycząca Strefy. W Warszawie zostaną też zamontowane dodatkowe znaki, które nie są wymagane przepisami. To informacyjne tablice wyprzedzające znajdujące się na skrzyżowaniach oddalonych od granicy strefy.

Stolica stanowić będzie swoisty poligon doświadczalny dla praktycznego funkcjonowania polskich przepisów o SCT. Z doświadczeń Warszawy czerpać będą inne miasta, które również mają obowiązek wprowadzenia strefy, a także Ministerstwo Klimatu i Środowiska – odpowiadające za formalne ramy tego przedsięwzięcia – powiedział Łukasz Puchalski, dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich.

Nadzór nad przestrzeganiem zasad strefy leży w kompetencjach policji oraz stołecznej Straży Miejskiej. W ramach współpracy ZDM i Straży Miejskiej, do kontroli prowadzonych przez miasto, zostanie wykorzystany system przenośnych kamer.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne), rys. UM Warszawy

Partner Portalu

Partner Portalu