Urząd Miasta Katowice (UM) chwali się, że w stolicy Śląska, z roku na rok, poprawia się jakość powietrza. Dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że rok 2022 charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w porównaniu z latami ubiegłymi.
Katowice z najlepszą jakością powietrza od lat – spadek zanieczyszczenia prawie o połowę
Dla wskaźnika PM10 odnoszącego się do średnicy cząsteczek nieprzekraczającej 10 mikrometrów (μm), średnia miesięczna w ubiegłym roku wyniosła 28,5. Tymczasem, w 2021 r. było to 31 μm, a w 2020 r. – 29 μm. Natomiast w 2018 r.– 40 μm, a w 2017 r. – 41 μm. Magistrat zaznacza przy tym, że w 2010 r. średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł w Katowicach aż 52 μm. Porównując rok 2022 i 2021 ilość pyłu zawieszonego PM10 spadła o prawie 10%, a na przestrzeni 12 lat jest to spadek prawie o połowę.
Jedno z priorytetowych zadań
– Walka o czyste powietrze to jedno z naszych priorytetowych zadań, tu nie oszczędzamy środków. Na samą wymianę pieców przeznaczyliśmy od 2015 roku ponad 70 mln zł. Wiele trzeba jeszcze zrobić i absolutnie nie zamierzamy osiadać na laurach, ale statystyki jakości powietrza potwierdzają, że kierunek jaki obraliśmy jest bardzo dobry – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Działania związane z walką o to, abyśmy oddychali czystym powietrzem prowadzone są w Katowicach wielotorowo. To z jednej strony miejski program dotacji do wymiany źródła ciepła, dzięki któremu w 2022 roku udało się wymienić rekordową liczbę 1848 pieców. Z drugiej natomiast działania edukacyjne i informacyjne. Jak chociażby uruchomione jedno z pierwszych w Polsce Miejskich Centrów Energii, wizyty Smogobusa w dzielnicach, czy też organizacja Dni Energii. Z trzeciej strony to kontrole straży miejskiej, która także przypomina i egzekwuje zapisy ustawy antysmogowej – dodaje prezydent.
Najlepszą jakością powietrza pomagają uzyskać działania Straży Miejskiej
O to, aby powietrze którym oddychają mieszkańcy Katowic oraz odwiedzający miasto było jak najczystsze walczy m.in. Straż Miejska w Katowicach (SM). Zadania z zakresu ochrony środowiska w sezonie grzewczym wykonuje łącznie 50 przeszkolonych strażników. Jak wskazuje UM, posiadają oni upoważnienia do prowadzania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska.
– To 46 strażników dzielnicowych oraz czterech strażników Zespołu ds. Ochrony Środowiska. Docelowo, w przypadku wystąpienia stanów alarmowych istnieje możliwość zintensyfikowania działań kontrolnych poprzez oddelegowanie pozostałych strażników miejskich – tłumaczy Dariusz Sierszeń, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach ds. komunalnych. – W 2022 roku katowiccy strażnicy miejscy przeprowadzili 1030 interwencji dotyczących spalania odpadów. W związku z podejrzeniem, iż duże zadymienie i nieprzyjemny zapach może wynikać ze spalania odpadów strażnicy skontrolowali 382 paleniska, ujawniając łącznie 60 wykroczeń – dodaje.
W wyniku podjętych działań strażnicy nałożyli łącznie 38 grzywien (mandatów karnych), z czego 21 mandatów karnych w wysokości 2950 zł oraz 17 mandatów karnych w wysokości 2050 zł – egzekwując przepisy prawa miejscowego, w tym zapisy tzw. Uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. W stosunku do dwóch sprawców wykroczeń oraz do 19 sprawców naruszających przepisy uchwały antysmogowej strażnicy zastosowali pouczenia. W jednym przypadku do sądu skierowano wniosek o ukaranie.
Działania municypalnych wspiera „Nosacz”
W ubiegłym roku funkcjonariusze Zespołu Ochrony Środowiska SM przeprowadzili 27 kontroli wspólnie z pracownikami jednej z firm z Gliwic. W ich trakcie wykorzystano specjalistyczny sprzęt w postaci dronów z głowicą pomiarową. Dron pomiarowy z detektorem „Nosacz” wykonał kontrolę wszystkich wytypowanych budynków mieszkalnych (łącznie ponad 370 posesji), każdorazowo pobierając próbki z kontrolowanych kominów. W trakcie kontroli uzyskano prawie 400 wyników negatywnych (tj. wskazujących na brak spalania odpadów). Było też 58 wyników podwyższonych oraz dwa wyniki pozytywne, w przypadku których sprawców zanieczyszczenia ukarano mandatami karnymi. Magistrat zaznacza, że kontrole z użyciem drona są kontynuowane w tym roku.
Walka o czyste powietrze trwa
Miejscy urzędnicy podkreślają, że w walce o czyste powietrze miastom pomagają postęp technologiczny i nowoczesne rozwiązania z zakresu smart city. Katowice wykorzystują wspomniany już bezzałogowy statek powietrzny (dron). Ponadto wzmocnienie komunikacji publicznej i jednoczesne ograniczenie ruchu samochodowego pozwolą ograniczyć emisję CO2 i szkodliwych pyłów. W Katowicach w ostatnich latach wybudowano cztery centra przesiadkowe, regularnie wymieniany jest tabor autobusowy na proekologiczny. Miasto prowadzi także działania zmierzające do ograniczenia ruchu kołowego. – To, że ponad 100 autobusów spełnia rygorystyczną normę Euro 6 – w tym 20 to autobusy elektryczne – oraz posiadanie największej sieci rowerów miejskich w województwie śląskim jest kolejnym krokiem Katowic w walce o neutralność klimatyczną. To właśnie takie działania, podejmowane na szeroką skalę, obejmujące tysiące miast na całym świecie przynoszą wymierne efekty – mówi Beata Urych, pełnomocnik prezydenta ds. klimatu. Dodaje ona, że powietrze nie zna granic, dlatego ważna jest solidarna walka, działania oraz wsparcie finansowe dla mieszkańców.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. UM Katowice













