Stacja rowerów miejskich

Stacja rowerów miejskich przy NFOŚiGW

1 lipca br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) włączył swoją stację „Eko-Rowery NFOŚiGW” do systemu rowerów miejskich w Warszawie. Warto zaznaczyć, że nastąpiło to dokładnie 30 lat po formalnym rozpoczęciu działalności Funduszu.

Celem inicjatywy jest stworzenie pracownikom możliwości proekologicznych, bezemisyjnych dojazdów do i z biura przy ul. Konstruktorskiej.

Rowery miejskie to element systemu transportu niskoemisyjnego, który NFOŚiGW finansuje od wielu lat w całej Polsce. W uroczystym uruchomieniu stacji „Eko-Rowery NFOŚiGW”, funkcjonującej w warszawskim systemie rowerów miejskich Veturilo uczestniczyli m.in. Anna Mańk i Artur Michalski, wiceprezesi Zarządu NFOŚiGW, którzy symbolicznie przecięli wstęgę.

Stacja rowerów miejskich przy NFOŚiGW na 30-lecie Funduszu

Zanim odbył inauguracyjną przejażdżkę rowerem z logo NFOŚiGW w okolicznościowym wystąpieniu wiceprezes Michalski podkreślił: – Od początku swojego istnienia, czyli dokładnie od 30 lat, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dba o jakość powietrza w Polsce. Dzisiejsza, kameralna uroczystość, która upamiętnia utworzenie trzy dekady temu naszej instytucji, ma wymiar symboliczny, ale zarazem wpisuje się w bieżącą działalność i troskę NFOŚiGW o stan atmosfery. Transport rowerowy sam w sobie jest bowiem bezemisyjny, a ponadto do obsługi systemu rowerów miejskich możliwe jest wykorzystywanie energii z OZE.

Następnie Emil Brynda, przedstawiciel firmy NextBike, operatora sieci Veturilo, objaśnił proste zasady wypożyczania jednośladów przy użyciu zainstalowanej w telefonie aplikacji lub terminala przy stacji.

Specjalnie oznakowana stacja „Eko-Rowery NFOŚiGW” jest przeznaczona do ogólnego użytku. Choć trzeba zaznaczyć, iż zaprojektowano i umiejscowiono ją w taki sposób, aby przede wszystkim ułatwić dojazd do pracy bezemisyjnym transportem pracownikom NFOŚiGW. Nowa stacja, a ściślej elektroniczny system wypożyczenia i terminal, korzysta z panelu fotowoltaicznego. Czyni to stację samowystarczalną energetycznie, gdyż jest  zasilana z odnawialnego źródła energii (OZE). Na rowerzystów zmierzających do NFOŚiGW oraz innych firm i instytucji zlokalizowanych w warszawskim „zagłębiu biurowym”, nazywanym potocznie Mordorem, czeka 15 stojaków i rowery klasyczne, z opcją wykorzystywania także działających w systemie Veturilo rowerów elektrycznych, jednośladów dla dzieci w wieku 4+ i 6+ oraz tandemów.

Jak podaje NFOŚiGW, w Warszawie będzie można również spotkać rowery oznakowane logo Funduszu. W ten sposób NFOŚiGW promuje swoją proekologiczną działalność. Choć jednocześnie instytucja pragnie, w roku jubileuszu 30-lecia swojego istnienia, w ten sposób zachęcić własne kadry, pracowników okolicznych biur i wszystkich warszawiaków do zmniejszania emisji z transportu. Fundusz chce także zachęcać do dbałości o zdrowie poprzez ruch na świeżym powietrzu. Bezemisyjny transport to bowiem nie tylko ekologiczna moda, lecz wielkie wyzwanie współczesności i przyszłość inteligentnych miast.

Na podstawie informacji nadesłanej przez NFOŚiGW

fot. NFOŚiGW/M. Sobota

 

reklama