Spalanie odpadów i zakazanych paliw

Spalanie odpadów i zakazanych paliw pod lupą municypalnych

Straże miejskie w różnych miastach kontrolują przestrzeganie zakazów dotyczących spalania odpadów, a także różnych innych rodzajów paliw wskazanych w poszczególnych uchwałach antysmogowych.

Spalanie odpadów i zakazanych paliw w Częstochowie

Od początku roku Straż Miejska (SM) w Częstochowie przeprowadziła 910 kontroli domowych kotłowni, w których mogły być spalane odpady – poinformował Urząd Miasta Częstochowy (UM).

Częstochowski magistrat zwraca uwagę, że choć zima jest wyjątkowo łagodna, to jednak mieszkańcy muszą ogrzewać swoje domy. Jak się okazuje, niestety nie wszyscy robią to zgodnie z prawem. Mimo licznych komunikatów oraz akcji społecznych i edukacyjnych zdarzają się osoby, które spalają odpady w domowych piecach.

Właśnie po to by wyeliminować ten nielegalny proceder funkcjonariusze SM w Częstochowie kontrolują domowe kotłownie i piece. Od początku roku municypalni przeprowadzili już 910 kontroli pod kątem możliwego spalania zakazanych rodzajów paliw. Magistrat wskazuje, dla porównania, że w 2019 r. częstochowscy strażnicy kontrolowali domowe kotłownie i piece 2582 razy. W trakcie tych inspekcji municypalni ujawnili 408 przypadków spalania odpadów lub zabronionych paliw.

Spalanie odpadów i zakazanych paliw w Bydgoszczy i Krakowie

Z kolei Straż Miejska w Bydgoszczy poinformowała, że w miniony weekend, jej grupa specjalistyczna przeprowadziła kontrolę palenisk na terenie rodzinnych ogródków działkowych ROD „Sasanka”. W trakcie zrealizowanych kontroli strażnicy stwierdzili osiem przypadków naruszenia przepisów tzw. uchwały antysmogowej, co zakończyło się siedmioma pouczeniami i jednym mandatem. Ponadto inspekcje municypalnych ujawniły dwa przypadki spalania odpadów, za co sprawcy zostali ukarani mandatami.

5435 kontroli palenisk przeprowadzili krakowscy strażnicy miejscy w trakcie sześciomiesięcznych działań, podejmowanych w związku z obowiązującym zakazem spalania węgla i drewna w Grodzie Kraka. Municypalni ujawnili w tym czasie 348 wykroczeń i nałożyli 86 mandatów karnych na kwotę 21,8 tys. zł. Funkcjonariusze z Krakowa przygotowali 255 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, a także pouczyli siedem osób.

Na podstawie www.czestochowa.pl, strazmiejska.bydgoszcz.pl i www.krakow.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama