Uchwała antysmogowa

Spalanie odpadów i uchwała antysmogowa

Krakowscy strażnicy miejscy, w sezonie grzewczym 2017/2018, przeprowadzili 12770 kontroli pieców.

Jak zaznacza Urząd Miasta Krakowa (UM), jest to rekordowa liczba w porównaniu do lat poprzednich.

Kary za spalanie odpadów

W trakcie kontroli prowadzonych w ostatnim sezonie grzewczym municypalni ujawnili w Krakowie 243 przypadki spalania odpadów. W związku z tym nałożyli 161 mandatów karnych na kwotę 24 450 zł, 74 osoby pouczyli, a do sądu skierowali osiem wniosków o ukaranie. W sytuacjach spornych strażnicy pobierali próbki popiołu, które następnie przekazywali do analizy laboratoryjnej celem stwierdzenia, czy w popiele były obecne substancje zabronione. Do badania trafiło 15 próbek.

Uchwała antysmogowa – weryfikacja przestrzegania przepisów

Krakowski magistrat przypomina, że 1 lipca 2017 r. weszła w życie uchwała antysmogowa dla Krakowa. Zgodnie z jej przepisami do ogrzewania domu nie można używać paliw niskiej jakości, mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20%. W odpowiedzi na te przepisy, patrole straży miejskiej, weryfikując jakość paliwa sprawdzały w pierwszej kolejności, czy kontrolowany posiada odpowiedni certyfikat. Taki dokument świadczy o tym, że paliwo spełnia wymagane parametry. Jeśli posiadał, a mimo tego paliwo budziło wątpliwości, np. jego wygląd przypominał zabronione muły lub floty, wówczas pobierana była próbka węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.

Od października 2017 r. do marca br. strażnicy miejscy pouczyli 479 osób nieposiadających certyfikatów. Strażnicy mogli taką osobę pouczyć lub skierować przeciwko niej wniosek o ukaranie do sądu.

Krakowski magistrat podkreśla, że od 1 września 2019 r. na terenie miasta obowiązywać będzie całkowity zakaz ogrzewania przy w piecach zastosowaniu paliw stałych. Mieszkańcy likwidujący piece węglowe muszą zmienić system grzewczy na gazowy lub elektryczny, mogą też podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej, albo zainstalować ekologiczne, odnawialne źródła ciepła.

Na podstawie krakow.pl

fot. sozosfera.pl

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

reklama

partner medialny