„Smogobus” i walka o czyste powietrze

30 kursów i wizyty w każdej dzielnicy Katowic – „smogobus” po raz kolejny wyjedzie na ulice miasta, aby dotrzeć do mieszkańców i pomóc im w wymianie „kopciuchów” na nowe, proekologiczne źródło ciepła. Akcja rusza 25 września – zapowiada Urząd Miasta Katowice (UM). Walka o czyste powietrze to jedno z największych wyzwań dla wielu miast województwa śląskiego – zaznacza UM.

Magistrat dodaje, że w Katowicach od dłuższego czasu podejmowane są kompleksowe, warte dziesiątki milionów złotych, kompleksowe działania na rzecz czystego powietrza. Choć, jak pokazują dane, z roku na rok jakość powietrza się poprawia, to jednak wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dlatego 25 września w Katowicach rusza kolejna odsłona akcji #nieTruj, w ramach której wszystkie dzielnice Katowic odwiedzi specjalny „smogobus”. Podróżować nim będą pracownicy magistratu, którzy będą zachęcać mieszkańców do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym miasta.

Walka o czyste powietrze poprzez wymianę „kopciuchów”

Jak podkreślają eksperci główną przyczyną powstawania smogu w naszym regionie są stare kotły węglowe. Choć jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na dotacje do ich wymiany, to wciąż tysiące osób nie skorzystało z tej możliwości. A szkoda – bo dla wszystkich chętnych spełniających proste kryteria mamy zarezerwowane pieniądze – oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10000 zł. Szacujemy, że w Katowicach aktualnie jest jeszcze kilkanaście tysięcy systemów grzewczych opartych o węgiel. W ubiegłym roku postanowiliśmy wysłać do katowickich dzielnic „smogobus”. Pomysł się sprawdził i dlatego w tym roku kontynuujemy akcję, by zmotywować mieszkańców do składania wniosków na wymianę „kopciuchów” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Prezydent dodał, że w latach 2015-2020 dzięki miejskiemu programowi udało się dofinansować wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł.

Walka o czyste powietrze przynosi efekty, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia

Działania miasta przynoszą efekty. Z roku na rok jakość powietrza się poprawia. Dane „Systemu monitoringu jakości powietrza” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach pokazują, że 2020 r. charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w historii pomiarów – zaznacza UM i dodaje, że dla wskaźnika pyłu zawieszonego PM10 średnia miesięczna w 2020 r. wyniosła 29. Dla porównania w roku 2019 było to 33, w 2018 – 40, a w 2017 r. – 41, natomiast w 2010 r. średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł aż 52. Porównując rok 2020 i 2019 ilość pyłu zawieszonego PM10 spadła o 12%, a na przestrzeni 10 lat jest to spadek aż o 44%. Niestety do ideału wciąż daleko – zaznacza UM, ale też zaznacza, iż pomimo wszystkich realizowanych działań, w sezonie grzewczym wciąż zdarzają się mroźne, bezwietrzne dni, podczas których smog jest szczególnie dotkliwy.

Smogobus” by dotrzeć bezpośrednio do mieszkańców

Chcemy dotrzeć bezpośrednio do mieszkańców. Dlatego już po raz drugi ruszamy w trasę „smogobusem”, który popołudniami będzie odwiedzał dzielnice naszego miasta. Dzięki temu katowiczanie nie będą musieć przyjeżdżać do urzędu, by złożyć wniosek o wymianę kotła. Poza przyjmowaniem wniosków będziemy również informować o ekologicznych sposobach ogrzewania mieszkań i domów, finansowych systemach wsparcia miasta, w tym o programie dotacji celowych na zmianę systemu ogrzewania oraz montaż odnawialnych źródeł energii czy o programie „Czyste powietrze” – mówi Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią.

Jak podaje UM, „smogobus” ruszy w trasę w sobotę, 25 września (przy okazji Metropolitalnych Dni Energii), a pierwszym przystankiem na mapie będzie plac Sławika i Antalla, przed Spodkiem. Trasa „smogobusa” zakończy się w grudniu – po odwiedzeniu 30 lokalizacji. Pojazd będzie kursował w godzinach dogodnych dla mieszkańców – popołudniami i w soboty. „Smogobus” będzie oznakowany, a harmonogram wizyt w dzielnicach udostępniony będzie na stronie internetowej Miejskiego Centrum Energii.

Walka o czyste powietrze kosztem ponad 42 mln zł

Przy okazji UM przypomniał, że w ubiegłym roku, podczas 29 kursów „smogobusa” udzielono 545 porad związanych z wymianą starych kotłów i przyjęto 160 wniosków na takie wymiany. Magistrat zaznaczył także, że od 2015 r. Katowice zintensyfikowały program wymiany starych kotłów węglowych, które w głównej mierze przyczyniają się do powstawania smogu. W latach 2015 – 2020 miasto dofinansowało, kosztem 42,1 mln zł, wymianę 4865 źródeł ciepła. Ponadto od 2019 r. w Katowicach działa największy w Polsce system monitoringu jakości powietrza – poprzez stronę powietrze.katowice.eu każdy mieszkaniec może sprawdzić jakość powietrza w swojej okolicy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama