Żółte kartki mieszkańcom Krakowa, którzy do tej pory nie wymienili swojego pieca na proekologiczny w ramach działań antysmogowych pokazują Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Grzegorz Turnau i prof. Janusz Skalski – informuje Urząd Miasta Krakowa (UM).
To element najnowszej kampanii pn. #NieDuś. Celem kampanii jest przypomnienie mieszkańcom Krakowa, że od 1 września 2019 r. palenie węglem i drewnem będzie zakazane, a za łamanie przepisu grozić będą kary finansowe.
Smog w Krakowie – niektórzy mieszkańcy dostają żółte kartki
– Ruszamy z kampanią, której motywem przewodnim jest żółta kartka, czyli ostatnie ostrzeżenie. Doszliśmy do ważnego momentu w walce o czyste powietrze, bo zbliża się termin, w którym palenie węglem i drewnem w Krakowie będzie zakazane – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.
Jak podaje krakowski magistrat, od wczoraj, od 16 maja, na ulicach Krakowa spotkać można zadymione, szaro-żółte billboardy i citylighty, na których widnieje ostrzeżenie w postaci żółtej kartki. Ostrzeżenie jest adresowane do tych mieszkańców Krakowa, którzy ciągle jeszcze nie wymienili swoich pieców na proekologiczne. Jak wskazuje UM, żółta kartka w kampanii #NieDuś informuje o nowym przepisie całkowicie zakazującym palenia drewnem i węglem. Zakaz zacznie obowiązywać po 1 września 2019 r. Kampania ma też ostrzegać przed dotkliwymi karami finansowymi za nieprzestrzeganie zakazu i zachęcać do wymiany pieca na proekologiczny.
Kampania jest prowadzona także w lokalnej prasie, komunikacji miejskiej oraz w mediach społecznościowych.
Kampanię wspierają przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS) i Smogathonu. – To pierwsza wspólna kampania Urzędu Miasta Krakowa i Krakowskiego Alarmu Smogowego. To ważne, że wspólnie informujemy o nieuchronności terminu wprowadzenia zakazu, o co apelowaliśmy od dłuższego czasu – zaznacza Anna Dworakowska z KAS. – Cieszę się, że Kraków od lat podejmuje tak stanowcze kroki w walce o czyste powietrze. Teraz czas, by mieszkańcy jeszcze intensywniej włączyli się w te działania z władzami miasta i województwa. Musimy dotrzeć do tej grupy krakowian, którzy nie są jeszcze przekonani do wymiany pieca – mówi Tomasz Groń ze Smogathonu.
Kampanię #NieDuś wsparli swoim udziałem m.in. Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Grzegorz Turnau i prof. Janusz Skalski. W przygotowanych spotach wideo wyrażają oni troskę o jakość powierza w Krakowie. W filmach osoby te zwracają się do mieszkańców, którzy nie wymienili jeszcze pieca na proekologiczny, pokazując im żółtą kartkę i jednocześnie przestrzegając, że jest to już ostatnie ostrzeżenie.
Do udziału w akcji zaproszeni zostali także krakowscy blogerzy, vlogerzy i działacze społeczni, którzy w swoich kanałach społecznościowych publikują zdjęcia z żółtą kartką, oznaczając je hasztagiem #NieDuś. – Tą kampanią chcemy dotrzeć nie tylko do mieszkańców posiadających piec węglowy, ale i ich przyjaciół, rodzin, ludzi zaangażowanych, którzy mogą wpłynąć na ich postępowanie – zaznacza Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki UM.
Kampania nieprzypadkowo jest realizowana właśnie teraz, ponieważ okres letni to najlepszy czas na wymianę pieca – przekonuje krakowski magistrat. Jednocześnie urzędnicy z Grodu Kraka, podkreślają, że rok 2018 to ostatnia szansa na uzyskanie dotacji na wymianę pieca przyznawanych w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa. Akcja potrwa do 30 maja.
Przy okazji warto zwrócić uwagę, że najnowsze dane wskazują, że w Krakowie pozostaje obecnie szacunkowo ok. 9 tys. palenisk węglowych, a pod koniec roku liczba ta powinna wynieść ok. 3 tys. – To ostatni rok, w którym mieszkańcy mogą ubiegać się o nawet 60-procentową dotację na wymianę pieca. Nie ma drugiego tak zaangażowanego w walkę ze smogiem miasta w Polsce jak Kraków. W mieście funkcjonuje nie tylko program osłonowy, ale i dodatkowa dotacja do 100 proc. dla osób najmniej zarabiających. Są także zespoły doradcze, rozmawiające z nieprzekonanymi krakowianami – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.
Na podstawie krakow.pl
fot. UM Krakowa