smog

Smog. Co sądzą Polacy?

Wystarczyło kilka chłodnych nocy i poranków, aby wiele polskich miast ponownie spowił smog. Dlatego serwis internetowy Oferteo.pl sprawdził, co Polacy myślą o zanieczyszczeniu powietrza i czy chcą, aby samorządy ingerowały w sposób ogrzewania mieszkań.

Polski problem – smog

Z problemem smogu zmaga się cała Polska. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 leży w naszym kraju, a jeśli chodzi o odsetek miast, w których smog jest największy, to Polska (72%) ustępuje jedynie Bułgarii (83%) – zaznacza Oferteo.pl.

Jak natomiast problem smogu widzi społeczeństwo? Według ankietowanych przez Oferteo.pl za smog odpowiadają głównie zanieczyszczenia przemysłowe oraz zanieczyszczenia z palenisk domowych. Niewielki odsetek respondentów wskazywał na ukształtowanie terenu lub klimat.
Badani przez Oferteo w przytłaczającej większości zgadzali się ze stwierdzeniem, że smog ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie (95%). Wśród schorzeń, które ich zdaniem są wywoływane m.in. przez smog, wymieniali najczęściej: niewydolność oddechową (73%) a także alergię oraz astmę (60%). Respondenci byli bardziej sceptyczni wobec zdania, że smog wpływa na rozwój chorób nowotworowych. Zgodziło się z tym stwierdzeniem 41% z nich, na dolegliwości układu krwionośnego i serca wskazało 40%, a na choroby układu odpornościowego – 29%.

Najmniej ankietowanych uznało, że smog może wywoływać choroby i wady rozwojowe płodu – 22%. Tymczasem według badań, które już w latach 2000–2004 przeprowadzili w Krakowie naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. Wiesława Jędrychowskiego, kobiety narażone na ekspozycję na smog rodziły dzieci o mniejszej masie urodzeniowej, mniejszym obwodzie główki oraz mniejszej długości ciała.

Jak ograniczyć smog?

Uczestnikom badania bliski jest także pogląd, że poziom smogu może obniżyć rezygnacja z opalania mieszkań i domów za pomocą kotłów na paliwa stałe, takie jak ekogroszek, węgiel kamienny lub drewno. Uważa tak 71% z nich.

Jednak zdania co do tego, czy samorządy mogą zakazać ogrzewania domów i mieszkań paliwami stałymi, są mocno podzielone. Co trzeci badany przez Oferteo.pl zgadza się z takim rozwiązaniem, ale tylko wówczas, kiedy samorząd w całości sfinansuje koszty wymiany pieców. Według 30% uczestników badania samorządy nie powinny mieć takich uprawnień, a zdaniem 26% koszty wymiany powinny być finansowane choćby częściowo. Z kolei 6% badanych uznało, że zakaz powinien być wprowadzony bez żadnych wyjątków.

Chociaż znaczny odsetek Polaków jest gotów płacić więcej za bardziej przyjazne środowisku sposoby ogrzewania mieszkań (41%), to równie wysoki jest procent osób, które nie mają wystarczającej wiedzy na temat proekologicznych sposobów ogrzewania (31%).

Niechęć do ponoszenia wyższych kosztów za proekologiczne ogrzewanie to nie tylko efekt ignorancji lub przywiązania do tradycyjnego opału. Dla wielu osób, zwłaszcza starszych czy samotnych, zamieszkujących starsze budownictwo, kwestie ekonomiczne mogą być problemem nie do przeskoczenia, nawet pomimo samorządowego wsparcia – zauważa Oferteo.pl.

Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez serwis Oferteo.pl w 2018 r. wśród 450 osób.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Oferteo.pl

fot. sozosfera.pl

 

reklama