Siedem wspaniałych

Od 21 sierpnia br. częstochowianie podróżują siedmioma nowymi, klimatyzowanymi autobusami. To efekt zawartej umowy między Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym a firmą Solaris, na mocy której do Częstochowy trafiły niskopodłogowe pojazdy miejskie Solaris Urbino 12.
 
Zakupione autobusy zostały wyposażone w silniki o pojemności 6,7 litra, spełniające restrykcyjną normę emisji spalin EURO 6. Komora silnika posiada automatyczny system detekcji i gaszenia pożaru oraz automatyczną skrzynię biegów. Wnętrze pojazdu monitorują trzy kamery, a dodatkowa rejestruje drogę przed pojazdem. Wartość całego zamówienia to blisko 7 mln zł.
 
Ale to nie koniec dobrych wieści dla mieszkańców Częstochowy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał miastu blisko 66-milionową dotację na zakup 40 niskoemisyjnych autobusów. Pierwsze informacje o szansie na te środki pojawiły się już w drugiej połowie kwietnia br., kiedy NFOŚiGW wstępnie zaakceptował wniosek o przyznanie dofinansowania. W ostatnich dniach natomiast Zarząd Funduszu potwierdził, że zdecydował się na ostateczne przydzielenie Częstochowie środków na zakup kolejnych autobusów w ramach I Konkursu programu priorytetowego „Gazela – niskoemisyjny transport miejski”.
 
Dzięki nowym pojazdom emisja dwutlenku węgla w mieście ma zmniejszyć się o 851 Mg w skali roku. Samo przedsięwzięcie związane z dostawą autobusów powinno zostać zrealizowane do końca 2015 r., a do podpisania umowy dotacji ma dojść w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Dostawca specjalnych hybrydowych autobusów dla częstochowskiego MPK zostanie wyłoniony w drodze przetargu.
 
Na podstawie: www.czestochowa.pl

Partner Portalu

Partner Portalu