Program „Czyste Powietrze”

Samorządy wspierają program „Czyste Powietrze”

Dolnośląskie samorządy włączają się w obsługę rządowego programu „Czyste Powietrze” – poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki /wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW). Dzięki programowi mieszkańcy pozyskują pieniądze m.in. na wymianę pieców, tzw. kopciuchów i ocieplenie domów.

Pierwsze 16 gmin podpisało w tej sprawie porozumienia z WFOŚiGW. Po liście od Ministra Środowiska z zaproszeniem do współpracy część dolnośląskich gmin już podjęła decyzje o formalnym przystąpieniu do programu. Porozumienia podpisali m.in. włodarze gmin uzdrowiskowych. Są wśród nich: Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Szczawno-Zdrój i Duszniki-Zdrój. Do programu włączyli się także samorządowcy z Dobroszyc, Szklarskiej Poręby, Chojnowa, Podgórzyna, Głuszycy, Bierutowa, Zgorzelca, Gaworzyc, Nowogrodźca, Udanina, Grębocic i Zawoni.

Program „Czyste Powietrze” ze wsparciem dolnośląskich gmin

Zapraszam wszystkie dolnośląskie samorządy do włączenia się w obsługę tego ważnego dla mieszkańców programu – powiedział Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. W ramach zawartych porozumień, samorządy będą m.in. udzielać informacji i pomagać mieszkańcom w wypełnianiu wniosków. Gminy będą też przyjmowały wnioski (oraz ich ewentualne korekty), dokonają również ich oceny i weryfikacji.

Od jesieni ub.r., kiedy program został uruchomiony działają cztery punkty obsługi klienta programu „Czyste Powietrze”, prowadzone przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Pierwszy z nich w stolicy regionu, a pozostałe w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Teraz liczba takich punktów będzie rosła, wraz z przystępowaniem kolejnych samorządów do obsługi programu.

Podczas spotkania z samorządowcami, w którym uczestniczył także Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu przekazano informacje o bieżących efektach wdrażania programu na Dolnym Śląsku. Na portalu beneficjenta jest zalogowanych ponad 11 tys. osób, to potencjalni beneficjenci programu. Do Funduszu wpłynęło 3,2 tys. wniosków. Przez WFOŚiGW rozpatrzonych zostało 1,9 tys. wniosków. Przyznane dofinansowanie to kwota blisko 24 mln zł. Fundusz podpisał 721 umów. Do tej pory WFOŚiGW we Wrocławiu wypłacił beneficjentom drugą co do wielkości w kraju kwotę pożyczek – ponad 0,5 mln zł. Łącznie z dotacjami Fundusz wypłacił blisko 4 mln zł.

„Czyste Powietrze” to kompleksowy program, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych, mogą nie tylko wymienić przestarzałe piece m.in. na kotły gazowe czy pompy ciepła, ale i pozyskać pieniądze na ocieplenie swoich domów oraz wymianę okien i drzwi. W efekcie program przyczyni się do poprawy czystości powietrza, ale i przyniesie oszczędności dla kieszeni zwykłego Kowalskiego, który będzie płacił mniej za ogrzewanie. Podpisanie porozumień przez samorządy oznacza ułatwienie i zwiększenie dostępu do miejsc, w których mieszańcy będą mogli uzyskać pełną obsługę składanych wniosków – podkreślił prezes Kasztelowicz.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu

reklama

 

reklama