Z inicjatywy prezydenta Nowego Sącza kilkanaście miast i gmin subregionu sądeckiego będzie walczyć o poprawę jakości powietrza przy wykorzystaniu jako paliwa tzw. błękitnego węgla. Służyć temu ma program pn. „Eksperyment Sądecki 2″.
Tematowi temu poświęcone zostało spotkanie zorganizowane w nowosądeckim ratuszu, w którym udział wzięli szefowie gmin z Sądecczyzny. Wagę czystego powietrza dla rozwoju regionu, w tym miejscowości o statusie uzdrowiska podkreślił Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza. „Eksperyment Sądecki 2” ma na celu wprowadzenie na teren zainteresowanych gmin, nie tylko z terenu Kotliny Sądeckiej „błękitnego węgla”, który – jak podaje Urząd Miasta Nowego Sącza – podczas spalania charakteryzuje się dużo niższą emisją zanieczyszczeń. To paliwo – w opinii magistratu – może być pożądanym rozwiązaniem dla Sądecczyzny, która zmaga się z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, którego główną przyczyną jest spalanie w przydomowych paleniskach niskiej jakości gatunków węgla i odpadów.
Błękitny węgiel
W uproszczeniu, przygotowanie tego paliwa polega na częściowym i kontrolowanym odgazowaniu zwykłego węgla energetycznego, przy jednoczesnym zachowaniu kilkuprocentowej zawartości części lotnych, dzięki czemu łatwo się on rozpala – tłumaczy magistrat. Dzięki wcześniejszemu odgazowaniu, podczas spalania „błękitnego węgla” w zwykłych paleniskach generowanych jest co najmniej kilka razy mniej pyłu i lotnych związków organicznych niż w przypadku stosowania zwykłego węgla. Jednocześnie ma on wyższą wartość opałową, choć trzeba też zaznaczyć, że jest to paliwo droższe niż zwykły węgiel. Autorem technologii wytworzenia „błękitnego węgla” jest Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Ochrona powietrza, czyli „Eksperyment Sądecki 2”
Ze względu na wyczerpywanie się dotychczasowej formuły działań na rzecz poprawy jakości powietrza, przedstawiciele sądeckich samorządów poszukują nowych metod walki z zanieczyszczeniem powietrza. Jednym z pomysłów jest właśnie zastosowanie do ogrzewania domostw „błękitnego węgla”. I na tym działaniu ma się skupić projekt pn. „Eksperyment Sądecki 2″. „Błękitny węgiel” jest droższy od tradycyjnych gatunków, ale jego użycie jest opłacalne, bo można go stosować nawet w najprostszych paleniskach, a przy jego spalaniu generowanych jest mniej zanieczyszczeń – przekonywali niektórzy uczestnicy spotkania.
Na konferencji powołano zespół roboczy do współpracy ze wspomnianym Instytutem z Zabrza przy przygotowaniu programu i wniosku o dofinansowanie dostaw „błękitnego węgla” do sądeckich samorządów. Adresatami wniosków o dofinansowanie będą fundusze ochrony środowiska – Narodowy i Wojewódzki. Uczestnictwo w eksperymencie zadeklarowało kilkanaście gmin, licząc, że głos grupy samorządów będzie w stanie przekonać do pomysłu instytucje finansujące ochronę środowiska.
Na podstawie www.nowysacz.pl
fot. sozosfera.pl