Monitoring powietrza w Mielcu

Rozbudują monitoring powietrza w Mielcu

Na przełomie października i listopada br. w Mielcu powstanie nowa stacja państwowego monitoringu powietrza – informuje Urząd Miejski w Mielcu (UM).

Pomiary stacji mają być ukierunkowane na zanieczyszczenia przemysłowe emitowane w mieleckiej specjalnej strefie ekonomicznej.

List intencyjny w sprawie realizacji w mieście pilotażowego programu „Laboratorium Mielec” podpisali w ubiegłym tygodniu Fryderyk Kapinos, pełniący funkcję prezydenta Miasta Mielca, Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze i wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Monitoring powietrza w Mielcu z dodatkową stacją pomiarową

Zadaniem pilotażowego programu będą działania związane z ochroną powietrza, głównie w sferze zanieczyszczeń przemysłowych – zaznacza UM.

Od kilku miesięcy, odkąd zostałem powołany przez premiera do pełnienia funkcji prezydenta Mielca intensywnie zacząłem się zajmować problemem poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Odbyłem kilkanaście spotkań na różnym szczeblu, w Warszawie w ministerstwie i w Rzeszowie, gdzie odbyła się wojewódzka rada dialogu społecznego. Mieliśmy w Mielcu publiczne debaty na temat działań w zakresie ochrony naszego środowiska. To wtedy doszliśmy do wniosku, że warto by było, aby na wzór Laboratorium Skawina zajmującego się problemem niskiej emisji, powstało u nas Laboratorium Mielec zajmujące się emisjami przemysłowymi. Takie Laboratorium określi zasady współpracy między samorządami i rządem będąc platformą do rozwiązywania problemów związanych z poprawą jakości powietrza. Cieszę się że ta idea dzięki podpisanemu porozumieniu staje się faktem – powiedział Fryderyk Kapinos.

Certyfikowana stacja wchodząca w skład państwowego systemu monitoringu powietrza zostanie, według Pawła Ciećko, zlokalizowana na terenie mieleckiej strefy przemysłowej. Na początek będzie to stacja mobilna, która wyposażona będzie w podstawowe mierniki. W dalszej kolejności zostanie ona zamieniona na stałą stację.

Mielec poprzez protesty mieszkańców jakie miały tu miejsce stał się miastem szczególnym na mapie Polski. Te protesty spowodowały znaczące zmiany w naszym prawie o ochronie środowiska. Reakcja strony rządowej była jak na polskie warunki bardzo szybka. To miasto zasługuje na osobne spojrzenie, dlatego to tutaj postanowiliśmy wdrożyć ten projekt. Mieszkańcy innych miast na podstawie doświadczeń Mielca będą się mogli więcej dowiedzieć, jak badać i jak radzić sobie z emisjami przemysłowymi – zaznaczył Piotr Woźny.

Na podstawie www.mielec.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama