Rozbudowa ciepłowni w Lipnie

Rozbudowa ciepłowni w Lipnie dofinansowana przez NFOŚiGW

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie (PUK) otrzymało dotację i pożyczkę o łącznej wartości prawie 1,2 mln zł. Środki pochodzą z programu „Ciepłownictwo Powiatowe”. Zostanie z nich sfinansowana rozbudowa ciepłowni w Lipnie – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Na czym będzie polegać rozbudowa ciepłowni w Lipnie?

Jak wyjaśnił NFOŚiGW, głównym celem przedsięwzięcia będzie rozbudowa węglowej ciepłowni PUK-u o kocioł gazowy. Jego moc cieplna nominalna to ok. 7,5 MW. Projekt obejmie też zewnętrzną i wewnętrzną linię gazową oraz instalację odnawialnych źródeł energii w postaci fotowoltaiki o mocy 9,9 kWP. Wdrożenie tego rozwiązania technologicznego ma umożliwić stabilne dostarczanie ciepła dla potrzeb grzewczych miasta w ciągu całego roku.

Jak dodał Fundusz, obecnie pracujące w ciepłowni kotły na węgiel są w dużym stopniu wyeksploatowane. Produkcja ciepła jest wymagająca z uwagi na wykorzystywane paliwo, które nie jest proekologiczne i wymaga odpowiedniego magazynowania. Dodatkowo paliwo węglowe jest jednym z głównych przyczyn awarii technicznych spowodowanych zapychaniem i blokowaniem urządzeń transportowych.

Zastosowanie wysokosprawnych jednostek kotłowych oraz gazu LNG ma zapewnić bezpieczne prowadzenie procesu technologicznego. Będzie miało to efekt antysmogowy oraz zredukuje hałas w środowisku – dodał NFOŚiGW.

Inwestycja w Lipnie a efekty ekologiczne

Projekt pozwoli zmniejszyć zużycie energii końcowej, zredukować emisję CO2 do atmosfery oraz uzyskać energię elektryczną ze źródeł odnawialnych – przekazał NFOŚiGW.

W perspektywie beneficjent liczy na redukcję kosztów stałych prowadzenia działalności związanych z bieżącą obsługą ciepłowni. Oczekuje też zmniejszenia nakładów finansowych związanych z transportem paliwa i obniżenia poziomu awaryjności infrastruktury.

Na podstawie: gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu