Rośnie liczba ekointerwencji

Rośnie liczba ekointerwencji w Małopolsce

Liczba ekointerwencji w Małopolsce nieustannie rośnie – zaznacza Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) i dodaje, że w ciągu zaledwie kilku dni urząd otrzymał aż 45 zgłoszeń dotyczących łamania przepisów środowiskowych na terenie województwa.

„Sąsiedzi zatruwają całą okolicę”, „Każdego wieczoru czuć okropny smród palonych śmieci”, „Ogromne ilości podejrzanego dymu. Proszę o kontrolę i pouczenie w kwestii dbania o jakość powietrza” tak brzmią fragmenty zgłoszeń nadsyłanych przez mieszkańców województwa.

Rośnie liczba ekointerwencji – ponad 580 zgłoszeń

Łącznie, od czasu uruchomienia formularza Ekointerwencji, co miało miejsce w marcu br., Małopolanie przesłali już ponad 580 próśb o interwencję w sprawie wykroczeń przeciw środowisku. Większość z nich dotyczyła spalania odpadów (455 zgłoszeń), pozostałe związane były z eksploatacją instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (109 zgłoszeń), ze sprzedażą węgla złej jakości (siedem zgłoszeń), z naruszeniami przepisów środowiskowych przez przedsiębiorców (11 zgłoszeń), a pięć z innymi naruszeniami.

Niestety, w okresie grzewczym wiele osób ulega pokusie łatwego pozbycia się śmieci i wykorzystuje odpady jako opał. Takie zachowanie to nie tylko łamanie przepisów – to także narażanie na niebezpieczeństwo całego swojego otoczenia – zwraca uwagę Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Przy okazji UMWM przypomina, że formularz Ekointerwencji został udostępniony mieszkańcom Małopolski pod koniec marca. Za jego pośrednictwem można zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie urząd marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama