Czyste Powietrze

Drugi etap konsultacji w sprawie programu Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił projekt nowej odsłony programu Czyste Powietrze do konsultacji społecznych. Uwagi można zgłaszać od 9 do 27 grudnia 2024 r. Reforma programu jest konieczna, by wyeliminować nadużycia – podkreśla NFOŚiGW.

Czego dotyczy drugi etap konsultacji w sprawie programu Czyste Powietrze?

NFOŚiGW zaprosił do wzięcia udziału w drugim etapie konsultacji społecznych i zgłaszania uwag do projektu zmian w programie Czyste Powietrze. Z przekazanej informacji wynika, że w pierwszym etapie udział wzięło ponad 200 przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, administracji, banków oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Mają zmienić się zasady przyznawania dotacji. Najwyższa pomoc ma efektywnie trafiać do najuboższych gospodarstw domowych. Fundusz podaje również, że cały czas są i będą wypłacane dotacje z programu, a złożone wnioski są obsługiwane.

Przekazujemy projekt zmian w programie Czyste Powietrze do szerokich konsultacji, w których każdy może zgłosić swoje uwagi do 27 grudnia. Jest on już po pierwszym etapie konsultacji m.in. z samorządami, organizacjami pozarządowymi i wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Sercem reformy programu Czyste Powietrze jest polska rodzina, której dzięki programowi dajemy wsparcie w modernizacji i ociepleniu domów oraz wymianie źródeł ciepła, a tym samym obniżeniu rachunków za ogrzewanie oraz poprawę stanu zdrowia poprzez ograniczenie smogu. Dlatego jest to głęboka reforma. Stawiamy teraz na podniesienie standardu energetycznego budynków, czego dotychczas w programie nie było – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW.

Fundusz poinformował też, że 12 grudnia ruszy nabór wniosków na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach, które zostały zalane na terenach dotkniętych powodzią.

Reformy programu Czyste Powietrze

Program ma mieć nowy i czytelny program. Zostanie wprowadzony podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową. Poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych zostaną ujednolicone. Wzrosną wymagania klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń.

Reformy zakładają też odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki i oceny energetycznej, z wizytą eksperta w każdym domu. Zaliczka będzie musiała trafić na konto celowe beneficjenta, a nie wykonawcy. Będzie mogła wynieść do 20% kosztów przedsięwzięcia. Zaczną obowiązywać limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów, dotacje mają otrzymywać „rzeczywiście najubożsi”.

Właścicielem nieruchomości, której zapotrzebowanie na energię użytkową, w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m2/rok, należy być co najmniej trzy lata przed złożeniem wniosku. Wyjątkiem jest np. spadek. W wyniku realizacji inwestycji należy uzyskać określony standard energetyczny. Obowiązkowo będzie to minimum 120 kWh/m2/rok.

Fundusz poinformował też o zaktualizowaniu progów dochodowych w poszczególnych grupach dofinansowania oraz limit dotacji. Powrót programu zaplanowano na 31 marca 2025 roku.

Nad czym pracuje obecnie NFOŚiGW?

Jak przekazał NFOŚiGW, obecnie trwają prace nad założeniami listy rzetelnych i uczciwych wykonawców, usprawnieniem i przyspieszeniem procedury rozpatrywania wniosków oraz ogólnopolskim systemem operatorów.

Operatorzy w programie Czyste Powietrze będą wsparciem dla beneficjentów najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania. Ich działanie będzie polegało na pomocy w określeniu zakresu inwestycji, złożeniu wniosku o dofinansowanie, monitorowaniu realizacji inwestycji zgodnie z zasadami programu oraz prawidłowym rozliczeniu dotacji. Zakładamy, że w pierwszej kolejności funkcję operatorów będą pełnić zainteresowane gminy – powiedział Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

W nowej odsłonie programu dotacji nie otrzymają piece gazowe. Osoby, które nie zdążyły dotychczas złożyć wniosku, będą miały taką możliwość w ramach specjalnego rozwiązania. Uwagi do programu należy przesyłać na adres konsultacjePPCP@nfosigw.gov.pl. W tytule wiadomości należy napisać Konsultacje społeczne „Czyste Powietrze”. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu