Punkt konsultacyjny programu

Punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze” – w Rybniku z zainteresowaniem

Prawie 4,5 tys. razy mieszkańcy Rybnika skorzystali w ubiegłym roku z pomocy, której udzielał punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”. W tym mieście ów punkt prowadzony jest przez Fundację Europejski Instytut Outsourcingu, a jego działalność została dofinansowana ze środków Miasta Rybnika – wskazuje Urząd Miasta Rybnika (UM).

Wymiana „kopciuchów” do końca roku

Do końca 2021 r. właściciele nieruchomości, w których zamontowane są stare piece bez tabliczki znamionowej muszą je wymienić, na kotły co najmniej 5 klasy, zgodne z ekoprojektem, albo na pompę ciepła lub podłączyć nieruchomość do sieci – przypomina UM i dodaje, że w celu wsparcia mieszkańców w procesie pozyskania dotacji od kilku lat w mieście działa punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”, który pomaga mieszkańcom wypełnić wnioski o dotację, a także udziela informacji na temat programu.

„Czyste Powietrze”: punkt konsultacyjny programu udzielił 4428 porad

W 2020 r. z porad udzielonych przez rybnicki punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze” skorzystano 4428 razy – w tym 2610 telefonicznie, 1554 podczas bezpośrednich wizyt w punkcie, 223 mailowo, a także 16 poprzez profil na Facebook’u i 25 za pośrednictwem Skype – wylicza magistrat.

– Bardzo zależało mi na tym, żeby rybniczanie mieli możliwość pozyskania informacji o programie, jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania, dlatego z pieniędzy samorządu pokrywamy koszty działania tego punktu. Jestem przekonany, że dzięki szerokiej kampanii informacyjnej, którą jako miasto prowadzimy zaczynamy mieć wreszcie efekty. Rybnik w ubiegłym roku okazał się absolutnym liderem jeżeli chodzi o pozyskiwanie dotacji z programu Czyste Powietrze na terenie Śląska. Mieszkańcy złożyli 1228 wniosków – miasto na drugim miejscu ma złożonych 451 podań, a to pokazuje jak duża jest różnica. Bardzo się cieszę i kibicuję mieszańcom w walce o czyste powietrze – podkreślił Piotr Kuczera, prezydent miasta.

Punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze” i 423 złożone wnioski

Z pomocą punktu konsultacyjnego w 2020 r. złożono 423 wnioski na łączną kwotę niespełna 5 mln zł, a dodatkowo w punkcie można uzyskać wsparcie w wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozliczenia dotacji – z takiej możliwości skorzystało 70 osób – dodaje UM.

Przy okazji magistrat zwraca uwagę, że najczęściej wybierane przez mieszkańców Rybnika źródła ciepła (na podstawie wniosków) to: kotły gazowe (49,6%), kotły węglowe (31%), kotły na pellet (9,9%), a także pompy ciepła (8%), ogrzewanie elektryczne 1,2% i ogrzewanie zgazowujące drewno (0,2%).

Punkt konsultacyjny prowadzi także statystyki dotyczące dzielnic, z których najwięcej osób złożyło wniosek z pomocą punktu. Wynika z nich, że najwięcej wniosków złożono z dzielnic: Północ, Boguszowice Stare i Kamień, a najmniej z Zamysłowa.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama