Najwięcej kontroli w 2022 roku w zakresie egzekwowania przepisów antysmogowych przeprowadzono w Rybniku. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Polski Alarm Smogowy (PAS). Poinformował o tym Urząd Miasta Rybnika (UM).
PAS sprawdził jak wygląda egzekwowanie przepisów antysmogowych
Magistrat przypomniał, że w województwie śląskim uchwała antysmogowa obowiązuje od ponad sześciu lat i obejmuje teren całego województwa. Przełomowy był rok 2022 – był to pierwszy rok po obowiązkowej wymianie najstarszych kotłów.
Ratusz powołał się również na informację PAS, w której wskazano, że o to jak w praktyce wygląda egzekwowanie przepisów antysmogowych, w tym kontrola palenisk, Polski Alarm Smogowy zapytał wszystkie gminy w regionie. „Uchwała w założeniach powinna być z równą mocą egzekwowana w każdej gminie. Badanie PAS pokazało, że założenia rozmijają się z rzeczywistością, a stan egzekucji przepisów antysmogowych pozostawia wiele do życzenia” – napisano w informacji.
Okazuje się, że największy wpływ na liczbę kontroli, ich skuteczność i karanie sprawców wykroczeń ma obecność straży gminnej – zaznacza UM.
Egzekwowanie przepisów antysmogowych łatwiejsze tam, gdzie działają straże gminne/miejskie
– W gminach ze strażą w 2022 r. przeprowadzono ponad 6-krotnie więcej kontroli, niż w gminach bez straży. Tam gdzie nie ma strażników mieszkańcy bardzo rzadko zgłaszają spalanie odpadów czy łamanie przepisów uchwały antysmogowej. Aż 95% takich zgłoszeń miało miejsce w gminach ze strażą! Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że wynika to z postrzegania straży jako instytucji, do której można zwracać się w takich sytuacjach. Brak straży to z kolei brak wiedzy o tym, komu zgłaszać naruszenia. Warto zauważyć, że zawiadomienia takie dominują w godzinach wieczornych, tymczasem w większości gmin bez straży nie prowadzi się kontroli poza godzinami pracy urzędów – mówi Janusz Piechoczek z PAS.
Magistrat zaznacza, iż z raportu PAS wynika, że najwięcej kontroli – 3905 – w 2022 r. przeprowadzono w Rybniku. Warto przypomnieć, że również w ubiegłym roku to w Rybniku odbyło się najwięcej interwencji.
– Najbardziej skuteczna w wykrywaniu nieprawidłowości jest rybnicka Straż Miejska, która w trakcie swoich interwencji odnotowała 434 przypadki naruszenia uchwały antysmogowej. Oznacza to, że co piąte wykroczenie w województwie, polegające na stosowaniu kotła lub paliwa niezgodnego z uchwałą, zostało stwierdzone w Rybniku. Jest to kolejny dowód konsekwentnej antysmogowej polityki tego miasta. Dla porównania w drugiej pod tym względem Częstochowie, stwierdzono 155 przypadków łamania postanowień uchwały antysmogowej – dodaje Janusz Piechoczek.
Skuteczność miejskiej polityki
Statystyki pokazane w raporcie PAS dowodzą skuteczności miejskiej polityki w zakresie starań o poprawę jakości powietrza – podkreśla UM. Według miejskich urzędników wspomniane statystyki potwierdzają też to, co Rybnik z dumą ogłosił – dziś powietrze ma wartość.
– Dziś mamy już koalicję mieszkańców zabiegających o to dobro, jakim jest powietrze. Ono stało się wartością, o którą troszczą się wszyscy mieszkańcy. Ci, którzy dziś nadal z uporu nie wymieniają pieca, po pierwsze narażają się na mandaty, po drugie na społeczny brak akceptacji, traktowani są jak truciciele. Społecznie przeszliśmy ogromną przemianę, za co bardzo dziękuję mieszkańcom – przypomina Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Przy okazji UM przypomina również, że w 2020 r. Rybnik wystartował z kampanią informacyjną „Gańba”. Akcja ruszyła na dwa lata przed terminem wymiany starych kopciuchów, użytkowanych ponad 10 lat. Ta strategia miasta była szeroko komentowana przez mieszkańców w tamtym czasie, bo odwoływała się do emocji, do tego, co najcenniejsze dla Ślązaków – do honoru. Rybnik tłumaczył wtedy, że „gańbą”, czyli wstydem, jest palić w starych kopciuchach. Dziś Rybnik z podniesiona głową mówi: Ni ma gańby, jest luft!
Wciąż jednak wiele jest jeszcze do zrobienia, a terminy wynikające z uchwały antysmogowej nieubłagane – zaznacza rybnicki ratusz.
Apel do mieszkańców
– Dlatego przypominamy mieszkańcom, by sprawdzili piece w swoich domach! A konkretnie datę ich produkcji. To bardzo ważne, bo do końca tego roku trzeba wymienić piece wyprodukowane w latach od 2007 do 2012. – Jeżeli ktoś nie wymieni swojego kotła, który wymieniony zostać musi, naraża się na kosztowne kary. Dlatego kolejny raz apelujemy do mieszkańców: Nie czekajcie! Skorzystajcie z programu „Czyste Powietrze”. Wszystkie informacje w biurze w centrum Rybnika – przy ulicy Sobieskiego 15. Informacje także na miejskiej stronie: rybnik.eu w zakładce Walka ze smogiem – przypomina Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa UM.
Pełna wersja raportu PAS „Jak działa kontrola palenisk w woj. śląskim”: https://wyjsciesmoga.pl/wp-content/uploads/2023/11/Raport_kontrole.pdf.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)