Przenośne pyłomierze monitorowały powietrze

Przenośne pyłomierze monitorowały powietrze w Krzeszowicach i Kętach

Zakończył się pierwszy etap akcji Województwa Małopolskiego, Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego pn. „Małopolska bez smogu” – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) i dodaje, że przez 12 dni przenośne pyłomierze monitorowały powietrze w Krzeszowicach i Kętach.

Przenośne pyłomierze monitorowały powietrze, a wrażenie robił model płuc

Jak zaznacza UMWM, na mieszkańcach największe wrażenie zrobił model gigantycznych płuc w pierwszym z wymienionych miast. Biała, przepuszczalna materia, która filtrowała smog imitując oddychanie, już po jednej dobie pokryła się tam szarym pyłem, a z każdym kolejnym dniem płuca czerniały coraz bardziej.

Właśnie takie naoczne działania pokazują dobitnie, jak ważne jest przestrzeganie uchwały antysmogowej, Programu Ochrony Powietrza i po prostu wymiana pieców. Te regulacje zostały podjęte nie z powodów biurokratycznych czy ambicjonalnych, ale po prostu po to, by ratować nasze życie i zdrowie. Bo przypominam, że smog zabiera w Polsce co roku 40000 istnień, zmniejsza odporność na Covid-19 i komplikuje przebieg tej choroby – podkreśla Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

W ciągu 12 dni pomiarów dobowa norma dla stężenia pyłu PM10 została przekroczona w Kętach przez pięć dni, a w Krzeszowicach przez sześć dni – wskazuje UMWM. – To dużo, bo według europejskich norm w całym roku takich przekroczeń może być zaledwie 35. Dla porównania, w tym samym czasie średnie stężenie ze stacji w Krakowie przekroczyło normę dzienną tylko raz – zaznacza Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Przenośne pyłomierze monitorowały powietrze – najwyższe stężenia wieczorową porą

Urząd marszałkowski zaznacza, że w Kętach bardzo wysokie stężenia pyłu odnotowano 14, 15 i 21 listopada, a w Krzeszowicach 21 listopada. W tych dniach dobowe stężenia pyłu PM10 sięgały powyżej 80 ug/m3 – taka wartość – wg UMWM – np. w Paryżu oznacza poziom alarmowy, a więc najwyższy poziom ostrzegania o złej jakości powietrza. Tak wysokich odczytów nie odnotowano w Krakowie, nawet na stacji przy głównej arterii komunikacyjnej miasta (przy Alejach Trzech Wieszczów) – dodaje UMWM.

Najwyższe stężenia pyłów notowane były w porach wieczornych, po czym jakość powietrza zazwyczaj poprawiała się w ciągu dnia. Według UMWM, jest to spowodowane użytkowaniem przestarzałych kotłów, pieców i kominków na paliwa stałe, takie jak węgiel i drewno. Najwyższe godzinne stężenia w Kętach i Krzeszowicach przekraczały nawet 200 ug/m3. Taka jakość powietrza uznawana jest za bardzo złą i szkodliwą dla zdrowia. Urząd marszałkowski zaznacza, że stężenia badanych zanieczyszczeń zarówno w Kętach, jak i w Krzeszowicach były wyższe niż stężenia odnotowane w Krakowie. Średnia dla całych pomiarów w Kętach wyniosła 52 µg /m3, w Krzeszowicach 49 µg/m3, a w Krakowie 41 µg/m3.

Przenośne pyłomierze będą monitorowały powietrze w kolejnych miejscowościach

Warto dodać, że od 26 listopada do 7 grudnia w ramach wspomnianej akcji przenośne pyłomierze monitorować będą jakość powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim. Potem pojadą do kolejnych małopolskich gmin.

Wyniki pomiarów prowadzonych można śledzić w Internecie.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. UMWM

 

reklama