Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ma ponad 300 mln zł niewypłaconych dotacji z programu „Czyste Powietrze”. To już kilkanaście tysięcy rodzin czekających na pieniądze, które obiecało im Państwo Polskie. Poinformowało o tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Resort stwierdził też, że poprzednia władza nie zabezpieczyła finansowania na ten ważny program, stąd wstrzymanie wypłat środków przez NFOŚiGW.
Zaległości w wypłatach z programu „Czyste Powietrze” – przyjmowano wnioski bez pokrycia finansowego
W pierwszym tygodniu stycznia 2024 r. MKiŚ otrzymało z NFOŚiGW informacje o zaległościach wypłat dotacji z programu „Czyste Powietrze”. Resort zaznaczył, że w drugiej połowie poprzedniego roku przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego. W połowie grudnia 2023 r. zatrzymane zostały wypłaty. Powodem było wyczerpanie pieniędzy w Narodowym i wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).
– Takie są skutki blokowania przez PiS funduszy z KPO i niewdrażania pozostałych programów unijnych. To brak wyobraźni i życie na kredyt. Rachunki za tę nieodpowiedzialną politykę płacą dziś Polacy – powiedziała Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.
– Pracujemy intensywnie. PiS zostawił Polaków z problemem. Teraz my musimy go rozwiązać. Musimy ustalić kwestie prawne i znaleźć pieniądze. Każdego tygodnia NFOŚ nie wypłaca około 100 milionów złotych – podkreśliła Urszula Zielińska, wiceminister klimatu i środowiska.
11 stycznia resort, za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej, zapowiedział, że w nadchodzących dniach przekaże informację o stanie prac nad udrożnieniem programu „Czyste Powietrze”.
23 tys. wniosków oczekujących na rozpatrzenie
Ministerstwo podało, że opóźnienia w wypłatach dotacji z programu „Czyste Powietrze” pojawiły się w pierwszej połowie grudnia ub.r. Problem dotknął w pierwszej kolejności WFOŚiGW w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu. Jednak we wszystkich wojewódzkich funduszach występują ograniczenia wypłat dotacji. Według stanu na 11 stycznia br. na rozpatrzenie czeka obecnie 23 000 wniosków.
Średnia wartość dotacji wypłacanej na jedną umowę o dofinansowanie dla obecnie prowadzonego naboru (od 3 stycznia 2023 r.) wynosi 41 tys. zł – dodał resort.
Na podstawie pap-mediaroom.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)