„Czyste Powietrze” w ręce samorządów

Program „Czyste Powietrze” w ręce samorządów – apel UMP

Urząd Miejski w Białymstoku (UM) poinformował, że Unia Metropolii Polskich (UMP), z Tadeuszem Truskolaskim, prezydentem Białegostoku, apeluje do Komisji Europejskiej i polskiego rządu o przekazanie realizacji programu „Czyste Powietrze” w ręce samorządowców. W opinii samorządów to szansa na poprawienie jakości powietrza w Polsce.

Unia Metropolii Polskich apeluje: „Czyste Powietrze” w ręce samorządów

Jak zaznacza UM, wczoraj (4 lipca br.) miał odbyć się Komitet Sterujący programu „Czyste Powietrze”, lecz został on zerwany przez stronę unijną. Organy Unii Europejskiej (UE) oceniły bowiem, że realizacja tego programu w Polsce przebiega w sposób niewłaściwy. Tą sytuacją jest zaniepokojona UMP, która wyraża obawę, że jakiekolwiek opóźnienia w jego wdrażaniu przyniosą ogromne szkody społeczne.

„Według Europejskiej Agencji Środowiska w Polsce co roku umiera z powodu smogu nawet 48 tysięcy osób. Także raporty Światowej Organizacji Zdrowia z grudnia 2018 roku pokazują, że Polska jest jednym z niechlubnych liderów pod względem zanieczyszczenia powietrza. Wymiany pieców wymaga obecnie co najmniej 3,5 miliona gospodarstw. Do tej pory rząd wydał zaledwie 26 tysięcy pozytywnych decyzji o dofinansowaniu. Jeśli sytuacja się nie zmieni, Polska straci miliardy euro przeznaczone na poprawę jakości powietrza.” – można przeczytać w liście Tadeusza Truskolaskiego, prezesa UMP do Marca Lamaitre z Komisji Europejskiej.

Według UMP, samorządy dysponują doświadczonym zapleczem instytucjonalnym, przez ostatnie lata z sukcesami realizowały m.in. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Od lat zarządzają funduszami europejskimi realizując m.in. termomodernizacje, podłączanie sieci ciepłowniczych czy odnawialnych źródła energii. – Obecnie władze lokalne jako jedyne są zdolne do wdrożenia sprawnego systemu dystrybucji środków z programem „Czyste Powietrze” w gminach i miastach. To samorządy są bliżej mieszkańców i ich potrzeb. To samorządy są w stanie zapewnić terminową i zgodną z oczekiwaniami Komisji Europejskiej realizację programu – podkreśla prezes UMP.

W opinii UMP to właśnie samorządy mogą uratować miliardy euro przeznaczone na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama